FAKRO po raz dziewiąty zorganizowało wydarzenie poświęcone przyszłości edukacji budowlanej w Polsce. To drugie spotkanie w odnowionej formie kongresu. W tym spotkaniu wzięło udział ponad 60 uczestników. Firma konsekwentnie demonstrowała swoje zaangażowanie w przyszłość edukacji budowlanej w Polsce.
Konferencja stanowiła platformę wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy liderami edukacji budowlanej, przedstawicielami branży i ekspertami w dziedzinie kształcenia zawodowego.
Pierwszy dzień kongresu rozpoczął się od wystąpienia Krzysztofa Maliszewskiego, prezesa Sekcji Szkół Budowlanych Polskiej Izby Budownictwa, który przedstawił działalność sekcji, podkreślając jej zaangażowanie w prestiżowe wydarzenia, takie jak Turniej Budowlany „Złota Kielnia”, którego FAKRO jest głównym sponsorem. Po nim Wojciech Herra przedstawił różne narzędzia i strategie mające na celu zwiększenie zaangażowania i rozwoju zarówno poszczególnych pracowników, jak i całych zespołów.
Drugi dzień poświęcony był kluczowej roli kształcenia zawodowego i jego znaczeniu dla przyszłości sektora budowlanego. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić siedzibę FAKRO, gdzie dowiedzieli się o inicjatywach firmy wspierających edukację budowlaną w Polsce. Ryszard Florek, Prezes Zarządu FAKRO, poruszył kwestie dotyczące znaczenia kapitału społecznego i uczciwej konkurencji we wzmacnianiu gospodarki narodowej na arenie międzynarodowej. Podkreślił, że obok skutecznego prawodawstwa istnieje potrzeba kształtowania w Polsce społeczeństwa sprzyjającego wzajemnemu wzbogacaniu się, lepszej interpretacji przepisów prawa z uwzględnieniem narodowych interesów gospodarczych i zbiorowego poczucia odpowiedzialności za postęp gospodarczy kraju.
Istotnym aspektem programu była dyskusja na temat projektu „Zawód przyszłości – DEKARZ”, realizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy (PSD). Prezes Bogdan Kalinowski i wiceprezes Ryszard Piwowski przekazali optymistyczne prognozy dla zawodu dekarza, wzywając jednocześnie do większej promocji rzemieślników w mediach. Druga część dnia skupiła się na wspieraniu współpracy między organizacjami branżowymi a instytucjami edukacyjnymi. Augustyn Zioło ze Stowarzyszenia Polskie Okna i Drzwi przedstawił spostrzeżenia na temat przyszłości zawodu montera stolarki budowlanej, podczas gdy Dorota Heiza z Instytutu Badań Edukacyjnych podzieliła się wynikami badań wskazującymi na potrzebę programów podyplomowych dla przyszłych edukatorów w tej dziedzinie.
Trzeciego dnia uczestnicy wzięli udział w szkoleniu skoncentrowanym na komunikacji i współpracy w zespołach nauczycielskich, prowadzonym przez ekspertów z Instytutu Naukowego Lektikon. Szkolenie to miało na celu zwiększenie umiejętności interpersonalnych i wspieranie rozwoju efektywnych zespołów nauczycielskich.
Najważniejszym punktem kongresu było zgromadzenie dyrektorów, podczas którego wybrano nowe kierownictwo Sekcji Szkół Budowlanych Polskiej Izby Budownictwa. Nowym prezesem sekcji została pani Dorota Bajor z Elbląga, której towarzyszyli nowo mianowani członkowie zarządu: wiceprezes pani Edyta Wiernicka z Piotrkowa Trybunalskiego, drugi wiceprezes pan Arkadiusz Dratwa z Poznania i skarbnik pan Marcin Kuls z Inowrocławia.
Kongres, zorganizowany przez FAKRO we współpracy z Polską Izbą Budownictwa, po raz kolejny potwierdził swoją pozycję jako ważnego forum dyskusji o przyszłości edukacji budowlanej i zainspirował do przyjęcia innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze. Wydarzenie odbyło się w dniach 19-22 marca 2025 r. w siedzibie FAKRO i partnerskim Hotelu Activa w Muszynie.
www.fakro.pl
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: