Minęło 15 lat odkąd Cemex Polska został członkiem programu partnerskiego Responsible Business Forum (FOB). Aby uczcić ten kamień milowy, firma otrzymała pamiątkową statuetkę podczas konferencji jubileuszowej FOB. Ta okazja była również platformą do zaprezentowania Raportu Dobrych Praktyk 2024, w którym doceniono wkład Cemex Polska.
Założone w 2000 r. Responsible Business Forum poświęcone jest propagowaniu zasad zrównoważonego rozwoju, a jego program partnerski zrzesza blisko 90 wiodących firm z sektora ESG. Cemex Polska jest aktywnym uczestnikiem tego programu od 15 lat, podejmując znaczące kroki w celu promowania zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności biznesu.
Lider zrównoważonego rozwoju
Statuetka przyznana firmie symbolizuje trwałe zaangażowanie Cemex w ESG, a także odpowiedzialność środowiskową, społeczną i etyczną. „To jubileuszowe wyróżnienie w ramach programu partnerskiego FOB potwierdza naszą konsekwencję w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju, a także nasz namacalny wpływ na środowisko i społeczności wokół nas” — stwierdza Dominika Sztuka-Arak, prezes Fundacji Cemex „Building the Future”.
Cemex Polska prezentuje swoje zaangażowanie w CSR i ESG nie tylko poprzez oświadczenia, ale także poprzez konkretne działania. Te zobowiązania były widoczne w Raporcie Dobrych Praktyk na rok 2024, który został wydany podczas konferencji FOB zatytułowanej „Transformacja Biznesu – Scenariusze Przyszłości”. Najnowsza edycja raportu wyróżniła pięć praktyk Cemex Polska, które wraz z 952 innymi inicjatywami podsumowują wysiłki wielu firm, które wprowadzają pozytywne zmiany w wymiarze środowiskowym, społecznym i organizacyjnym.
Skuteczne praktyki dla lepszego rozwoju
Baza danych 957 dobrych praktyk obejmuje znaczące inicjatywy, które nie tylko wyrażają zaangażowanie w zmiany, ale także stanowią rzeczywiste wysiłki na rzecz pielęgnowania społeczności, ochrony środowiska i poprawy praktyk zarządzania. Jedną z takich inicjatyw jest wolontariat Cemex na rzecz bioróżnorodności i ponownego zalesiania, w ramach którego pracownicy uczestniczą w działaniach skupionych na sadzeniu drzew, rewitalizacji terenów zielonych i promowaniu edukacji ekologicznej. Działania te są zgodne z zaangażowaniem Cemex w ekologiczną odpowiedzialność i zrównoważony rozwój.
Inną godną uwagi praktyką są „Green Workshops” przeznaczone dla dzieci pracowników, które wyposażają uczestników zarówno w wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne dotyczące odpowiedzialnej konsumpcji, zmian klimatu i gospodarki o obiegu zamkniętym. Cemex oferuje również studentom program letnich staży, którego celem jest pielęgnowanie młodych talentów i wspieranie zrównoważonego rozwoju w sektorze budowlanym. Program ten zapewnia studentom możliwość doskonalenia umiejętności zawodowych i zdobywania wglądu w działalność firmy produkcyjnej.
Ochrona przyrody i ludzkości
W raporcie podkreślono również inicjatywę ochrony pustułek prowadzoną w cementowniach w Chełmie i Rudnikach. Budki lęgowe zainstalowane dla ptaków ułatwiają bezpieczne rozmnażanie, a współpraca z ornitologami i lokalnymi organizacjami promuje edukację ekologiczną, podnosi świadomość i zachęca do zaangażowania się w działania na rzecz ochrony ptaków.
Ostatnie wyróżnione praktyki obejmują programy „Take 5 Together” i „Zero4Life Today”, które mają na celu wyeliminowanie zagrożeń i zminimalizowanie występowania wypadków. Upoważnienie pracowników do zgłaszania niebezpiecznych sytuacji i zapewnienie szybkiej analizy umożliwia natychmiastowe działanie, zwiększając w ten sposób bezpieczeństwo w miejscu pracy i łagodząc potencjalne ryzyko.
W tym roku, świętując swoją rocznicę, Forum Odpowiedzialnego Biznesu działa już od 25 lat. Przez ten okres odegrało kluczową rolę w promowaniu kultury odpowiedzialności w polskim biznesie. Najnowszy raport dobrych praktyk oznacza 23. badanie przeprowadzone przez Forum i dodatkowo uwzględnia inicjatywy Cemex Polska.
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: