8 sprawdzonych pomysłów na podjazd!

Nowoczesny, z dużych lub ekologicznych płyt, a może bardziej tradycyjny, z drobnych kostek czy też z odrobiną egzotyki – podjazd przed domem można zaaranżować na wiele różnych sposobów. Podpowiadamy, co zrobić, aby był funkcjonalny i prezentował się nadzwyczaj efektownie.

 

 

Podjazd to bardzo ważna przestrzeń na terenie posesji. Jest to główna droga prowadząca od bramy do garażu, a często nawet prosto pod drzwi wejściowe. Przed rozpoczęciem budowy podjazdu, należy odpowiedzieć na podstawowe pytanie – jaka będzie waga poruszających się po nim pojazdów. Jeśli będą to zwykłe osobowe samochody ważące do 3,5t. do jego wykonania wystarczą płyty o grubości minimum 6 cm. Jeśli natomiast przewidujemy wjazd cięższych maszyn na teren posesji, to odpowiednie będą płyty o grubości 8, 10, a nawet 12 cm. Do każdego produktu dołączona jest zawsze deklaracja właściwości użytkowych i właśnie w niej należy przed zakupem sprawdzić przeznaczenie kostek i płyt betonowych. Ważny jest również dobór elementów w odpowiednim stylu, tak aby korespondowały z wyglądem domu i otoczeniem. Całość aranżacji powinna prezentować się z jednej strony spójnie, a z drugiej także efektownie. Dlatego też innych płyt użyjemy w nowoczesnych aranżacjach, a jeszcze innych w kompozycjach rustykalnych czy śródziemnomorskich.

Nowoczesny duży format

Trendy pokazują jednoznacznie, że w nowoczesnych aranżacjach nieśmiertelną wręcz popularnością cieszą się duże płyty. Im większe tym lepsze, ale żeby było ciekawiej, poza klasycznymi prostokątami stawia się na nieco bardziej oryginalne kształty, takie jak na przykład trapezy. Innym wyraźnie zauważalnym trendem są płyty ekologiczne. Mają zwykle duże formaty, jednak pozwalają na retencję wody do gruntu, czyli jej swobodne odprowadzanie. Umożliwiają to umieszczone w nich otwory. W zależności od ich wielkości i rozmieszczenia, w grunt może wsiąkać do 50% deszczówki! Częściowo eliminuje to konieczność budowy odwodnień liniowych. Oczywiście w wielu aranżacjach zdarza się, że na podjeździe układa się obok siebie płyty pełne i ażurowe, co zapewnia wiele ciekawych możliwości kompozycyjnych. Aranżując przestrzeń przy nowoczesnych domach, poza wielkością płyty, należy zwrócić uwagę na kolor nawierzchni. Niepodzielnie królują szarości, od jasnych takich jak stalowy czy nerino, do ciemnych czyli grafitu czy bazaltu. Są one bardzo neutralne, a poza tym świetnie pasują do zieleni.

Duże klasyczne i nieszablonowe

Do wykończenia podjazdu możemy użyć wielu płyt. Wachlarz produktów jest naprawdę szeroki. Wśród pełnych warto zwrócić uwagę na kolosa w tej kategorii, czyli płytę Polbruk Magna. To prawdziwy „olbrzym”, który jest dostępny w dwóch wielkościach: 75×100 oraz 50×75 cm i grubościach 8 oraz 10 cm. Płyty te występują w kolorach: nerino (odcień szarości) oraz latte (odcień beżu). W tym roku do rodziny Magna dołączyła również palisada i lewitujące stopnie schodowe, dzięki czemu możemy zbudować nie tylko podjazd, ale całą spójną aranżację strefy wejściowej. Ciekawą alternatywą dla bardzo efektownej kolekcji Magna może być linia Polbruk Bosso. Płyty te mają dwa kształty do wyboru – klasyczny kwadrat oraz trapez. Obie są dostępne w trzech szarościach: nerino, stalowym i grafitowym. Ta pierwsza czyli Bosso w kształcie kwadratu wygląda bardziej zachowawczo w wykonanych z jej użyciem aranżacjach, natomiast Bosso Trapez tworzy ciekawe i hipnotyzujące wzory na większych powierzchniach. Przypominają one wyglądem kubistyczne wazy lub klepsydry odmierzające czas. Bosso również należy do kategorii dużych płyt, ponieważ kwadraty mają wymiar 60×60 cm, a trapezy 60×40/20 cm. Na podjazd nadają się płyty o grubości 8 cm, ale występują one również w nieco „chudszej” wersji czyli 4,5 cm. Jeśli więc chcielibyśmy dla spójności aranżacji wyjść z tym samym wzorem poza podjazd na ciągi piesze czy taras, to istnieje taka możliwość.

 

 

Ekologiczne i inspirujące

Podobny, aczkolwiek nieco bardziej futurystyczny efekt uzyskamy, budując podjazd z płyt Pobruk Extrano. To kwadratowe oraz dość duże elementy (50×50 cm). Wycięte w nich otwory sprawiają, że mają one unikatowy i inspirujący wygląd. Na większych powierzchniach utworzone z nich wzory przypominają wyglądem kubistyczne kłosy zboża lub pasy na futrze tygrysa. Niektórzy w ułożonej z nich nawierzchni mogą dopatrzyć się również inspiracji futurystycznymi statkami kosmicznymi z filmów sci-fi. Zwłaszcza, gdy podświetlimy podjazd po bokach przy użyciu taśm LED zamocowanych na przykład w obrzeżach Flesz. Extrano jest dostępne w dwóch kolorach: szarym i grafitowym. Jeszcze bardziej ekologiczną alternatywą jest płyta Polbruk Ekotech, która odznacza się przepuszczalnością wody do gruntu wynoszącą do aż 50%! Prefabrykaty o wymiarze 40×60 cm mają wygląd krat, których elementy poprzeczne zostały obniżone w stosunku do pionowych. Dzięki temu po wbudowaniu w nawierzchnię i wypełnieniu pustych przestrzeni ziemią widać jedynie linie, między którymi znajdują się strefy bioaktywne. Zasadzimy w nich trawę lub wypełnimy je grysem, tworząc pasy w różnych kolorach. Ekotech to inspirujące rozwiązanie, gdyż z tych płyt możemy zbudować całą nawierzchnię albo połączyć je z pełnymi płytami o podobnym designie i kolorze. Stworzymy tym samym niezwykle efektowną nawierzchnię będącą hybrydą elementów ażurowych i pełnych. Doskonale do tego zadania nadadzą się na przykład płyty Polbruk Triada. Są one dość duże, bo długie na 30, 40 lub 50 cm, a jednak wąskie – 20 cm (każda). Mają minimalistyczny, ascetyczny design i geometryczny prostokątny kształt. Występują w aż siedmiu odcieniach szarości: stalowym, inez, ardo, nerino, cosmo, taupe i cieplejszym odcieniu onyx (ostatnie cztery to melanże). Mariaż płyt Ekotech z pełnymi płytami to ciekawy pomysł na nawierzchnię podjazdu. Stworzoną w ten sposób kompozycję możemy zakończyć minimalistycznymi, prostokątnymi obrzeżami, takimi jak Lingo. Występują one w trzech kolorach, z czego dwa – stalowy i grafitowy – są idealne do nowoczesnych aranżacji.

 

Nie tylko w stylu nowoczesnym

Większość budowanych współcześnie domów jest nowoczesna w designie, jednak nie wszystkie. Swoich zwolenników mają również style rustykalny, będący odbiciem tęsknoty do natury, a także śródziemnomorski inspirowany architekturą rejonu Morza Śródziemnego. Do wykonania podjazdów przy takich budynkach można użyć niewielkich kostek betonowych w ciepłych barwach. Dobrym przykładem jest Polbruk Napoli występująca w kolorach takich jak masala, barwy jesieni, cortado i hawaii lub w nieco mniej intensywnych latte czy galia. Alternatywą może być kostka Commix w odcieniach ciepłych brązów lub nawet wielkoformatowa płyta Magna w kolorze latte. Podobnych rozwiązań jest dość dużo na rynku, przy czym kuszącą propozycją wydaje się nieco odmienna w designie kostka Polbruk Petra. Ta unikatowa nawierzchnia swoim wyglądem przypomina spękaną słońcem ziemię, a jej nazwa została zainspirowana skalnym miastem w Jordanii. Petra to nieregularna kostka z poszarpanymi krawędziami o rozmiarze 36,4×26,8 cm dostępna w trzech kolorach. Pierwszy z nich to sahara (brązowo-beżowy), który jest idealny do aranżacji w stylu śródziemnomorskim. Pozostałe dwa, czyli alpen i onyx, będą doskonałe do układania podjazdów czy ścieżek w stylu rustykalnym. I to nawet tych, po których będą jeździć ciężkie samochody, gdyż grubość elementów wynosi aż 8 cm. Na Petrę warto zwrócić uwagę z jeszcze jednego powodu. Jej skalny wygląd jest niesłychanie naturalny, co jest zgodne ze współczesnymi trendami w architekturze. 

Efektowny i modny podjazd niejedno ma imię. Gdy chcemy go zaaranżować w estetyczny sposób, warto sięgnąć po kostki i płyty betonowe. Bez względu na to, czy nasz dom jest nowoczesny czy w stylu rustykalnym lub śródziemnomorskim, gama dostępnych produktów jest tak szeroka, że z ich pomocą stworzymy niezapomnianą kompozycję.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *