Aglomeracja Śląska to wyjątkowy w skali kraju rynek nieruchomości mieszkaniowych, któremu coraz uważniej przyglądają się inwestorzy poszukujący dobrych okazji do zakupu lokum w celach zarobkowych. Rosnącym zainteresowaniem nabyciem mieszkań cieszą się nie tylko Katowice, ale i sąsiednie, mniejsze miasta wchodzące w skład Aglomeracji. Jakie czynniki wpływają na atrakcyjność lokalnego rynku mieszkaniowego?
Według opracowanego przez RynekPierwotny.pl Rankingu Dostępności Mieszkań[1] w największych miastach w Polsce, który uwzględnia w kontekście zakupu nieruchomości takie czynniki, jak: zarobki, ceny mieszkań, aktualna oferta nieruchomości czy zdolność kredytowa, serce Aglomeracji Śląskiej – Katowice – mogą pochwalić się mianem zwycięskiego miasta w tym zestawieniu. Według autorów raportu w stolicy Śląska funkcjonuje najkorzystniejszy stosunek cen mieszkań do zarobków. Jednocześnie podaż mieszkań w okolicy zwiększyła się w ubiegłym roku aż o 34 proc. względem roku 2022. Co jeszcze sprawia, że nie tylko same Katowice, ale i cała Aglomeracja Śląska staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem mieszkaniowym?
1. Wyliczenia sprzyjające inwestorom
Jednym z najważniejszych czynników przyciągających inwestorów na Śląsk jest wspomniany już korzystny stosunek zarobków do cen nieruchomości, nie tylko w głównym mieście na Śląsku, ale i w mniejszych miejscowościach wchodzących w obręb Aglomeracji. Województwo to jest miejscem, gdzie ceny za metr kwadratowy są niższe niż w innych rejonach kraju.
– To właśnie te nieoczywiste, mniejsze miasta – jak Gliwice, Chorzów czy Zabrze – stają się coraz popularniejszym celem inwestorów, bo wobec szalejących cen nieruchomości w największych miastach w Polsce, tutaj próg wejścia jest zdecydowanie niższy. Jednocześnie miasta te dobrze rokują inwestycyjnie ze względu na bardzo dobre skomunikowanie z sercem Śląska, czyli Katowicami. Przekłada się to na stosunkowo wysokie zwroty z inwestycji, których średnia może oscylować nawet wokól 6 proc., co jest ważnym argumentem dla osób poszukujących miejsc, w których mogą generować stabilne dochody z wynajmu nieruchomości. Rosnącą aktywność klientów inwestycyjnych widzimy np. w naszej inwestycji Osiedle Kościuszki w Chorzowie – mówi Małgorzata Ostrowska, Dyrektorka Pionu Marketingu i Komunikacji w J.W. Construction.
2. Rozwój gospodarczy i atrakcyjny rynek pracy
Przy poszukiwaniu miejsc na zakup mieszkania w celach inwestycyjnych warto wziąć pod uwagę nie tylko wspomniany szacowany zwrot z inwestycji, ale i potencjał rozwoju dla lokalnego rynku nieruchomości. W przypadku Śląska mamy do czynienia z regionem wyróżniającym się na tle całego kraju pod kątem rozwoju gospodarczego, inwestycyjnego, jak i infrastruktury. Aglomeracja Śląska to jeden z głównych ośrodków przemysłowych w Polsce i Europie. To miejsce, gdzie znajdują się liczne zakłady przemysłowe, firmy logistyczne, a także sektor usług. Województwo śląskie, wraz z 6 powiatami województwa opolskiego, należy do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Na jej obszarze działa ponad 450 firm, które zatrudniają łącznie ok. 90 tys. osób[2]. W 2019 r. FDI Business Financial Times wyróżnił ją jako najlepszą europejską strefę ekonomiczną. Wpływa to lokalny rynek pracy – wysoka liczba miejsc pracy przyciąga zarówno miejscowych mieszkańców, jak i profesjonalistów z innych regionów oraz przekłada się na stałe zapotrzebowanie na wynajem mieszkań w całej Aglomeracji.
3. Region dobrze skomunikowany
Region ten stale inwestuje w infrastrukturę i transport. To oznacza rozwijającą się sieć dróg, kolei oraz komunikacji publicznej. Przez Śląsk przebiega linia dróg krajowych, ekspresowych oraz autostrady A4 i A1. Dzięki tym inwestycjom mieszkańcy Aglomeracji Śląskiej cieszą się łatwym dostępem do ważnych punktów, co zwiększa atrakcyjność regionu jako miejsca do życia i inwestowania. Region też ma swój międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice, a także jest dobrze skomunikowany z małopolskim lotniskiem Kraków-Balice. Wyróżnikiem Śląska są niewątpliwe bardzo dobrze skomunikowane ze sobą miasta wchodzące w skład Aglomeracji Śląskiej. Z perspektywy osób inwestujących w mieszkania oznacza to duża dowolność w wyborze miasta, w którym można nabyć nieruchomość w celach najmu.
4. Różnorodna grupa najemców
Aglomeracja Śląska to istotny region akademicki przyciągający studentów nie tylko ze względu na bogatą ofertę uczelni (Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny czy Akademia Muzyczna), ale i z uwagi na stosunkowo tanie koszty utrzymania. W całym województwie można znaleźć ok. 30 uczelni wyższych. W roku akademickim 2022/2023 w województwie śląskim kształciło się ponad 107 tysięcy studentów[3], co daje 5. miejsce w skali kraju.
– Wzrostowi liczby studentów towarzyszy napływ pracowników przenoszących się praktycznie do wszystkich miast w obrębie Aglomeracji Śląskiej w poszukiwaniu pracy. Do tego dochodzi też pokaźna liczba turystów, co warto uwzględnić zwłaszcza w kontekście najmu krótkoterminowego. To wszystko sprawia, że mamy na rynku śląskim bardzo rozbudowaną i różnorodną grupę potencjalnych najemców, ale i stabilne perspektywy najmu – dodaje Małgorzata Ostrowska z J.W. Construction.
Inwestowanie w mieszkania w mniejszych miejscowościach, takich jak te na Śląsku, może przynieść atrakcyjne korzyści finansowe. Dynamiczny rynek nieruchomości, wzrost wartości mieszkań oraz stabilny rynek wynajmu czynią tę formę inwestycji coraz bardziej atrakcyjną.
[1] https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/ranking-dostepnosci-mieszkan-ii-edycja/12343/
[2] https://rynekpierwotny.pl/wiadomosci-mieszkaniowe/czy-oplaca-sie-inwestowac-w-mieszkania-pod-wynajem-na-slasku/3418/
[3] https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5488/8/9/1/szkolnictwo_wyzsze_w_roku_akademickim_2022-2023_-_wyniki_wstepne.pdf