Wycena nieruchomości jest potrzebna w wielu sytuacjach życiowych. Przy sprzedaży lokalu, jego kupnie, składaniu wniosku o kredyt hipoteczny. Jak wycenia się nieruchomość? Kto dokonuje tej wyceny? Ile to kosztuje?
/123RF/PICSEL
Reklama
Na czym polega wycena nieruchomości?
Wycena nieruchomości może być przeprowadzona wyłącznie przez rzeczoznawcę majątkowego, który posiada stosowne uprawnienia, opisane w ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku.
Zgodnie z tą ustawą, wycena nieruchomości polega na określeniu jej wartości rynkowej. Warto zaznaczyć, że jest to inne pojęcie od ostatecznej ceny nieruchomości.
Wycena nieruchomości powinna określać kwotę, która jest możliwie zbliżona do ceny, za jaką na rynku możliwe jest sprzedawanie nieruchomości. Jednak ostateczna cena, jaka znajdzie się w akcie notarialnym, może być różna od wyceny – zazwyczaj jednak nie więcej niż o 20 procent.
Cena to kwota, jaką ostatecznie kupujący jest w stanie zapłacić za daną nieruchomość, uwzględniając jej stan prawny, wartość sentymentalną, potrzebę przeprowadzenia większego remontu itp.
Wycenę zazwyczaj przeprowadza się na potrzeby banku, urzędów czy sądu.
Operat szacunkowy a wycena nieruchomości
Operat szacunkowy to dokument, który powstaje w ramach wyceny nieruchomości. Treść i forma tego dokumentu również jest określana przez przepisy prawa.
Operat szacunkowy jest oficjalnym dokumentem, na bazie którego urzędy, sądy i banki bazują podejmując decyzje dotyczące danej nieruchomości np. w sprawach podziału majątku, wnioskowaniu o kredyt hipoteczny, w postępowaniu spadkowym i komorniczym.
Ile kosztuje wycena nieruchomości?
Chociaż prawnie uregulowana jest forma i treść operatu szacunkowego, już cena przeprowadzenia takiej usługi nie jest w żadnym stopniu określona w ustawie.
Zatem koszt wyceny nieruchomości (nawet tej samej), może się różnić, w zależności od rzeczoznawcy, do którego się zgłosimy.
Do czynników, które rzeczoznawca bierze pod uwagę określając cenę swojej usługi, zalicza się sytuację prawną nieruchomości, jej rodzaj (mieszkanie, dom, nieruchomość komercyjna), dodatkowe koszty, takie jak dojazdy.
Oprócz tego rzeczoznawca może również wziąć pod uwagę kwestię sporządzenia dodatkowej dokumentacji: np. niektóre banki udzielające kredytów hipotecznych wymagają od rzeczoznawców wypełnienia dostarczonej klientom dokumentacji.
Można jednak przyjąć, że koszt wyceny domu to kwota od 600 złotych w górę – może sięgać nawet 2 tysięcy złotych. Z kolei w przypadku mieszkania koszty to zazwyczaj 300-1200 złotych.
Gdzie znaleźć rzeczoznawcę majątkowego?
Rzeczoznawca majątkowy to specjalista posiadający stosowne certyfikaty. Osoby posiadające uprawnienia do sporządzania wycen są umieszczone w oficjalnym spisie rzeczoznawców, czyli Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych.
Zlecając wycenę nieruchomości warto upewnić się, jaki będzie ostateczny koszt operatu szacunkowego jeszcze przed przystąpieniem rzeczoznawcy do pracy. Należy także dostarczyć specjaliście wszystkich niezbędnych do wyceny dokumentów.
KO
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. RMF