Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) zawarł sojusz z niektórymi bankami w Unii Europejskiej (UE) w celu śledzenia międzynarodowych transakcji kryptowalutowych.
W oficjalnym raporcie BIS ogłosiło uruchomienie Projektu Atlas. Dzięki tej inicjatywie dołącza do niektórych banków centralnych należących do UE w celu dostarczania danych na temat ruchów kryptowalut. Informacje te zostałyby dostosowane do potrzeb banków centralnych i organów nadzoru finansowego. Ponadto ma również na celu wymianę informacji na temat skutków gospodarczych sektora.
Project Atlas chce śledzić transakcje kryptowalutowe i DeFi
Obecnie w ramach projektu BIS przeprowadzono już pierwsze testy, którym udało się śledzić dane na blockchainie, poza nim oraz na giełdach kryptowalut .
Według raportu kryptowaluty i aplikacje DeFi są częścią powstającego ekosystemu finansowego, który rozprzestrzenia się na cały świat. Dlatego konieczna jest możliwość śledzenia transakcji Bitcoin i innych kryptowalut, aby ocenić ryzyko, na jakie mogą być narażeni inwestorzy .
„Rynkom tym często brakuje przejrzystości i potencjalnie stanowią zagrożenie dla stabilności finansowej. „Upadek niektórych monet typu stablecoin i platform DeFi uwydatnił trudność w przeprowadzaniu obecnie tego typu ocen ryzyka”.
Projekt śledzenia transakcji kryptowalut / Źródło: www.bis.org
BIS dba także o to, by choć transakcje blockchainowe były teoretycznie przejrzyste, to jednak trudno było uzyskać wiarygodną informację na temat implikacji makrofinansowych. To właśnie stąd wyszła potrzeba, aby stworzyć platformę do śledzenia transakcji odbywających się na rynku kryptowalut.
Krótko mówiąc, Project Atlas działa w prosty sposób. Pierwszą rzeczą, którą robi, jest łączenie danych zebranych poza siecią blockchain wraz z publicznymi danymi na nim, zebranymi z węzłów. Łącząc wiele źródeł, Atlas umożliwia weryfikację danych, dając użytkownikom narzędzia do dokładniejszej oceny znaczenia gospodarczego tych rynków.
Pomysł jest taki, że gdy platforma będzie gotowa, zapewni przegląd transgranicznych przepływów transakcji w kryptowalutach i DeFi. Ponadto umożliwi to bankom centralnym ocenę znaczenia gospodarczego tych wirtualnych walut w różnych jurysdykcjach.
Rozwój projektu śledzącego kryptowaluty
BIS zapewnia, że w kolejnych krokach będzie uwzględniać coraz więcej źródeł danych. Ponadto planują wydobywać i analizować dane z węzła blockchain w sieci Ethereum.
„W miarę rozwoju rynków DeFi jest to naturalny krok do dalszej analizy. Ponadto zespół projektowy zwróci się do społeczności banków centralnych o opinie na temat tego, jakie statystyki pomagają im w wykonywaniu powierzonych im zadań”.
Jest to jedna z kilku inicjatyw mających na celu poprawę śledzenia transakcji kryptowalutowych, wspieranych przez różne podmioty rządowe. Jest powód, dla którego firmy zajmujące się śledzeniem kryptowalut i analizą on-chain są wysoko cenione.
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK