Ile przyniesie korzyści misja kosmiczna Ignis? Test dla rządu w listopadzie.

Środki przeznaczone na udział Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego w misji kosmicznej wpisują się w szerszą strategię inwestycyjną, a wydatki te zostaną zwrócone polskim firmom i instytucjom poprzez kontrakty – twierdzi Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Przemysłu Kosmicznego. W rozmowie z Interią Biznes podkreśla, że Polska jest dopiero na początku fazy rozwoju sektora, twierdząc, że „każda złotówka czy euro zainwestowane w przemysł kosmiczny przynosi zwielokrotniony zwrot”. Podkreśla również znaczenie agencji rządowych, podkreślając, że bez ich wsparcia ten sektor gospodarki nie może się rozwijać. Zdjęcie

Ile Przyniesie Korzyci Misja Kosmiczna Ignis Test Dla Rzdu W Listopadzie 6fd6722, NEWSFIN

Sławosz Uznański-Wiśniewski pierwszym Polakiem na ISS / Axiom Space / INTERIA.PL Reklama

Paulina Błaziak, Interia Biznes: Polska zainwestowała około 65 mln euro w misję kosmiczną Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego . Jak odzyskamy tę inwestycję?

Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego: „ Misja jest ukoronowaniem wysiłków podejmowanych przez Polskę od 2012 roku, kiedy zostaliśmy członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Od tego roku Polska konsekwentnie inwestuje w sektor kosmiczny. Misja polskiego astronauty powinna być sygnałem ostrzegawczym, zwłaszcza dla polityków, że Polska musi poważnie traktować rozwój technologii kosmicznych. Podróż Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego była częścią większej inwestycji zrealizowanej w 2023 roku, która obejmowała nie tylko podróż na ISS, ale także zainicjowanie krajowej inicjatywy obserwacji Ziemi CAMILA oraz znaczące zwiększenie budżetu Polski na programy ESA ”.

Reklama

Misja Sławosza jest daleka od ukończenia. Kolejnym etapem, który może okazać się bardziej wymagający, jest promocja sektora kosmicznego wśród ogółu społeczeństwa, zwłaszcza młodzieży, oraz ożywienie innowacyjnego myślenia w Polsce , co ma kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarczego.

Czy musieliśmy wysłać Polaka na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), aby polskie firmy mogły się rozwijać?

„Przed decyzją o wysłaniu Polaka na ISS, nasze inwestycje w programy ESA wynosiły około 50 milionów euro lub mniej. Teraz przeznaczamy około 200 milionów euro na opcjonalne programy ESA. Inwestycja ta zostanie zwrócona polskim firmom i instytucjom w formie kontraktów. Wysłanie Polaka w kosmos nie było jedynie zakupem biletu , ale dodatkowym zobowiązaniem w ramach inicjatyw Europejskiej Agencji Kosmicznej, które są kluczowe dla sukcesu polskich firm w sektorze kosmicznym”.

Jaki jest zwrot z inwestycji?

W kontekście programów ESA, zwrot wynosi zazwyczaj 80-90% , w zależności od konkretnego programu. Należy jednak zauważyć, że każda złotówka lub euro przeznaczone na przemysł kosmiczny przynosi zwielokrotniony zwrot . Globalny przemysł kosmiczny dynamicznie się rozwija z roku na rok, a prognozy wskazują, że jego przychody mogą osiągnąć 600 miliardów dolarów do 2024 roku.

Jak bardzo jesteśmy w tyle w porównaniu z innymi narodami?

Początki łączności satelitarnej i transmisji satelitarnych na żywo sięgają lat 60. XX wieku. ESA została założona w 1975 roku, a Polska dołączyła do agencji w 2012 roku. Patrząc na chronologię wydarzeń , jesteśmy o kilkadziesiąt lat w tyle . Niemniej jednak innowacyjność polskich firm, szczególnie w obszarze „Nowej Przestrzeni”, pozwoliła nam szybko dogonić rynki europejskie i światowe. Oczywiście nadal musimy nadrobić zaległości w stosunku do krajów europejskich, które od lat inwestują w sektor kosmiczny, takich jak Francja, Wielka Brytania i Włochy, przeznaczające miliardy euro rocznie na ten sektor.

Finansowanie to jeden aspekt, ale co z zatrudnieniem? Czy dysponujemy odpowiednimi talentami?

Firmy nieustannie poszukują nowych pracowników, a zapotrzebowanie na specjalistów jest duże, co jest dobrą wiadomością dla osób planujących karierę w polskim sektorze kosmicznym. Pracodawcy poszukują inżynierów elektroniki, programistów oraz ekspertów w dziedzinie materiałów, kompozytów, zarządzania projektami i kontroli jakości . Dekadę temu znalezienie inżyniera z kilkuletnim doświadczeniem w sektorze kosmicznym stanowiło wyzwanie, ale sytuacja się zmieniła. Obecnie na rynku dostępnych jest coraz więcej osób z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w inicjatywach kosmicznych.

Jak możemy przyciągnąć zagranicznych inwestorów?

W Polsce nadal obserwuje się ograniczone zainteresowanie prywatnych inwestorów sektorem kosmicznym . Wynika to z różnych czynników, w tym okresu zwrotu z inwestycji i wyraźnych sygnałów ze strony rządu dotyczących przewidywanego popytu na produkty i usługi kosmiczne. Jednakże sytuacja ta uległa znacznej poprawie w ciągu ostatnich dwóch lat. Misja ISS, nasz zwiększony wkład w opcjonalne programy ESA, zamówienia publiczne Ministerstwa Obrony Narodowej, inicjatywy kosmiczne w ramach Narodowego Programu Operacyjnego (KPO), plany uregulowania kwestii prawnych związanych z działalnością kosmiczną w Polsce, a ostatecznie inwestycje podmiotów publicznych i przedsiębiorstw państwowych w prywatne firmy sektora kosmicznego – te zmiany mogą stanowić pozytywne wskaźniki dla inwestorów poszukujących

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *