Rozdzielenie majątku jest stosunkowo częstym rozwiązaniem, gdy jeden ze wspólników prowadzi działalność gospodarczą lub posiada znaczny majątek osobisty. Takie rozwiązanie oferuje liczne korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wadami. Czy małżonek dziedziczy majątek zmarłego po jego śmierci? Jak wygląda postępowanie spadkowe w ramach rozdzielenia majątku?
/ 123rf.com / 123RF/PICSEL
Rozdzielenie majątku i dziedziczenie
Zawarcie umowy przedmałżeńskiej dotyczącej rozdzielności majątkowej umożliwia małżonkom niezależne zarządzanie swoim majątkiem przez cały okres trwania małżeństwa. Decyzja ta jest często podejmowana przez pary, w których jeden z partnerów prowadzi działalność gospodarczą . W ten sposób majątek męża lub żony jest chroniony przed potencjalnym ryzykiem związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej.
W prawie polskim intercyza regulowana jest przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz Kodeksu cywilnego . Małżeńska umowa majątkowa dotycząca rozdzielności majątkowej może zostać zawarta bezpośrednio po ślubie lub w późniejszym terminie w trakcie trwania małżeństwa. Zawsze jednak musi być sporządzona w formie aktu notarialnego .
Reklama
Rozdzielenie majątku niesie ze sobą również negatywne konsekwencje dla małżonków . Nie mogą oni składać wspólnych zeznań podatkowych. Może to również stanowić wyzwanie przy próbie uzyskania pożyczek lub kredytów na inwestycje osobiste. Co dzieje się z majątkiem zmarłego małżonka? Jak rozdzielenie majątku wpływa na dziedziczenie?
Testament w kontekście rozdzielności majątkowej
Dziedziczenie w ramach rozdzielności majątkowej , podobnie jak w przypadku wspólności majątkowej, jest w dużej mierze regulowane testamentem. Wola zmarłego ma pierwszeństwo, a podział majątku osobistego małżonka odbywa się zgodnie z nią. Zaleca się, aby testament został sporządzony przez notariusza, ponieważ utrudnia to zakwestionowanie go w sądzie .
W testamencie zmarły ma swobodę w rozdysponowaniu swojego majątku osobistego oraz połowy majątku małżeńskiego – jeśli ma to zastosowanie – pomiędzy najbliższą rodzinę i inne osoby. W zależności od postanowień testamentu, część majątku może zostać również przekazana osobom niespokrewnionym.
Dziedziczenie ustawowe w przypadku rozdzielności majątkowej
Jeżeli zmarły nie pozostawił testamentu, stosuje się przepisy o dziedziczeniu ustawowym . Rozdzielenie majątku nie zmienia kolejności dziedziczenia, a głównymi beneficjentami są małżonek i dzieci, którzy otrzymują równe udziały w spadku, obejmującym majątek osobisty zmarłego.
Rozdzielność majątkowa nie wpływa na wysokość ani udział w majątku , jaki otrzymuje każdy z małżonków. Niemniej jednak, w przypadku umowy przedmałżeńskiej, małżonkowie faktycznie zachowują większą część swojego majątku w porównaniu z majątkiem wspólnym, ponieważ ich majątek osobisty jest wyłączony ze spadku.
Prawo do udziału zastrzeżonego w przypadku rozdzielności majątkowej
Jeśli małżonek nie jest wymieniony w testamencie, może ubiegać się o zachowek . Prawo do zachowku gwarantuje podział części spadku, niezależnie od postanowień testamentowych lub rozdzielności majątkowej. Małżonek może ubiegać się o ekwiwalent pieniężny w wysokości połowy wartości spadku, który odziedziczyłby zgodnie z przepisami ustawowymi.
Prawo do udziału przymusowego wygasa po upływie 5 lat od dnia zgonu spadkodawcy lub rozpoczęcia dziedziczenia .
Rozdzielność majątkowa i emerytura męża
Renta rodzinna, potocznie nazywana rentą po mężu , jest często korzystniejsza dla wdowy lub wdowca, gdy małżonek osiągał wyższe dochody w trakcie swojego życia. Czy jednak nadal jest dostępna w przypadku rozdzielności majątkowej? Renta po mężu lub żonie może zostać ustalona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) niezależnie od postanowień małżeńskiej umowy majątkowej. Niemniej jednak, muszą być spełnione pewne kryteria określone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), takie jak:
- mając co najmniej 50 lat w chwili śmierci męża,
- pozostając z nim w związku małżeńskim aż do jego śmierci.
Należy pamiętać, że zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę pozostającą przy życiu powoduje wstrzymanie wypłaty renty rodzinnej. W przypadku separacji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) może zażądać dowodu na to, że małżonkowie przez całe życie prowadzili wspólne gospodarstwo domowe .
Przeczytaj także:
Kredyty hipoteczne są zbyt drogie. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) może je obniżyć.
Prace nad poprawą dostępu do ksiąg wieczystych stoją w miejscu. Jaki jest stan zaawansowania projektu?
Renta wdowia nie jest dostępna dla wszystkich. Sprawdź, czy kwalifikujesz się.