Czym jest PPK? Środki można wypłacić w dowolnym momencie.

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, to mechanizm funkcjonujący w ramach trzeciego filaru emerytalnego. Uczestnictwo w tym systemie jest całkowicie opcjonalne. Jak właściwie działają Pracownicze Plany Kapitałowe i skąd pochodzą środki? Wygląda na to, że pracownicy nie są jedynymi osobami wpłacającymi składki do PPK.

Zdjęcie

Czym Jest Ppk Rodki Mona Wypaci W Dowolnym Momencie 1d5f0ff, NEWSFIN

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)? Ten program oszczędnościowy umożliwia gromadzenie środków przy wsparciu pracodawcy i rządu. / 123RF/PICSEL Reklama

Jak działają Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) ułatwiają gromadzenie środków finansowych. Środki te są umieszczane na wyznaczonym koncie PPK , nad którym nadzór sprawuje instytucja finansowa wybrana przez pracodawcę pracownika. Jak wskazano na stronie MojePPK, zgromadzone środki „będą inwestowane w fundusz, którego poziom ryzyka inwestycyjnego jest dostosowany do wieku pracownika (tzw. fundusz zdefiniowanej daty)”.

Środki w ramach tego programu oszczędnościowego są gromadzone przez pracownika , który wpłaca 2% swojego wynagrodzenia brutto (dodatkowo składki mogą zostać dobrowolnie zwiększone o dodatkowe 2%). Składki są również zapewniane przez pracodawcę. 1,5% wynagrodzenia brutto + do 2,5% dobrowolnie, wraz z państwem (250 zł premii początkowej i 240 zł rocznie). Co istotne, pracownik ma możliwość obniżenia składki podstawowej do zaledwie 0,5% wynagrodzenia, ale tylko wtedy, gdy jego miesięczne zarobki (łącznie ze wszystkich źródeł) nie przekraczają 120% minimalnego wynagrodzenia.

Reklama

Pracownicy, którzy zawarli umowę o PPK, otrzymują numer konta i dane logowania. Dzięki temu mają stały dostęp do informacji o swoich oszczędnościach .

Czy można wypłacić środki z PPK?

Środki zgromadzone w PPK stanowią własność osobistą oszczędzającego. Można je wypłacić w dowolnym momencie, choć nie zawsze otrzymają pełną kwotę. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy oszczędności zostaną wypłacone przed ukończeniem 60. roku życia. W takim przypadku 30% składek pracodawcy zostanie przekazane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) , a także zostanie naliczony podatek Belki od zysków kapitałowych (19%) . Oszczędzający utraci również wszelkie składki od państwa .

Co ciekawe, można wypłacić 100% środków z PPK , jeśli zdecyduje się na to w celu wsparcia wkładu własnego przy kredycie hipotecznym . Opcja ta jest jednak dostępna tylko dla uczestników poniżej 45. roku życia . Dodatkowo, jak zaznaczono na stronie MojePPK: „Środki pożyczone na wkład własny muszą zostać zwrócone. Ustawa o PPK stanowi, że spłata środków nie może rozpocząć się później niż 5 lat od daty wypłaty, a uczestnik ma maksymalnie 15 lat na spłatę całej kwoty”.

Możesz również wypłacić środki w przypadku poważnej choroby – niezależnie od tego, czy dotyczy ona Ciebie, Twojego małżonka, czy dziecka. W takich przypadkach możesz wypłacić do 25% środków bez obowiązku zwrotu .

Najkorzystniejszą opcją jest wypłata środków po ukończeniu 60. roku życiauczestnik otrzyma 25% zgromadzonych oszczędności natychmiast, a pozostałe 75% zostanie rozłożone na 120 miesięcznych rat . Jeśli jednak oszczędzający chce wypłacić całą kwotę jednorazowo lub w mniej niż 120 ratach, musi liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od zysków kapitałowych.

Czy można zrezygnować z PPK?

Udział w Pracowniczych Planach Kapitałowych jest dobrowolny. Oznacza to, że rezygnacja z PPK jest możliwa. Jak to zrobić? Zgodnie ze szczegółami podanymi na stronie MojePPK, uczestnicy muszą „złożyć pisemne oświadczenie pracodawcy o rezygnacji ze składek do PPK i dotacji rządowych”.

Szczegółowy wzór oświadczenia o rezygnacji ze składek jest dostępny na stronie internetowej PPK. Oświadczenie to należy złożyć w urzędzie pracy.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *