Projekt budżetu, opracowany przez Komisję Europejską, przewiduje dla Polski ponad 123 miliardy euro, obejmujące takie obszary jak polityka spójności i rolnictwo, jak wynika z podsumowania opublikowanego przez Komisję Europejską w godzinach porannych między czwartkiem a piątkiem. Jest to wstępna propozycja budżetu, która zostanie dopracowana przez państwa członkowskie w nadchodzących miesiącach.
/ Bartosz Bańka / AFP
Przedstawienie projektu oznacza wstępną fazę negocjacji . Dyskusje dotyczące budżetu muszą zakończyć się konsensusem wszystkich państw członkowskich.
Czytaj więcej na Interii: Komisja Europejska ujawnia swoje plany budżetowe. Do rozdysponowania są znaczne kwoty.
Miliardy euro dla Polski w nowym budżecie UE
Ponad 123 mld euro ma trafić do Polski w ramach tzw. ram krajowych i regionalnych, które będą przeznaczać konkretne środki dla krajów UE na politykę spójności, rolnictwo oraz działania w zakresie migracji i bezpieczeństwa .
Reklama
W bieżącym budżecie UE na lata 2021–2027 Polska otrzymała około 107 mld euro (na politykę spójności i Wspólną Politykę Rolną).
Komisja Europejska przedstawiła w środę propozycję budżetu UE na lata 2028–2034 w wysokości 2 bilionów euro . Nowy budżet kładzie nacisk na polityki sektorowe zgodne z planami krajowymi, a także zakłada pięciokrotny wzrost wydatków na obronę.
Kwota 2 bilionów euro oznacza prawie dwukrotne zwiększenie obecnego budżetu wynoszącego 1,2 biliona euro.
Rzecznik rządu komentuje nowy budżet UE
Według oceny KE, Polska dysponuje największą alokacją . Na drugim miejscu plasują się Francja (około 90 mld euro) i Hiszpania (około 88 mld euro). Rzecznik polskiego rządu Adam Szłapka również przekazał tę informację na platformie X:
Zwiększać
Omawiając sytuację budżetową UE, podkreślił w piątek, że stanowi ona „całkiem dobry wstęp do dalszych negocjacji”.
„ To ambitny budżet: 2 biliony euro, największy w historii. I dziś wiemy na pewno – i to już nie są spekulacje – że Polska będzie największym beneficjentem tego budżetu. Dziś rano Komisja Europejska ujawniła podział środków, a liczby wyraźnie na to wskazują. Polska będzie największym beneficjentem, ponieważ kwota ta przekracza 123 miliardy euro. To solidny fundament do dyskusji ” – stwierdził Szłapka.
Dodał, że w swoich celach budżetowych Polska kładzie nacisk na bezpieczeństwo i obronę , „ale także na to, co z polskiej perspektywy zawsze było najważniejsze, czyli na politykę spójności i Wspólną Politykę Rolną, a także na inwestycje i innowacje”.
„Jest jeszcze kilka aspektów, które chcielibyśmy poprawić podczas negocjacji. Negocjacje te właśnie się rozpoczynają ” – zauważył.
W przeciwieństwie do komentarzy Szłapki, jego poprzednik w rządzie PiS, Piotr Müller, zauważył, że Polska otrzyma „ proporcjonalnie mniej środków niż w obecnej perspektywie wynegocjowanej przez Mateusza Morawieckiego ”. Oszacował m.in., że samorządy i rolnicy otrzymają mniej dofinansowania ze środków unijnych.
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News