Złe wiadomości dla pracujących. Presja płacowa zmalała. Co z inwestycjami?

W II kwartale 2025 roku nastąpił spadek odsetka przedsiębiorstw planujących zwiększenie wynagrodzeń w perspektywie trzymiesięcznej (z 32,8 proc. do 28,4 proc.) – wskazuje Narodowy Bank Polski w raporcie „Szybki Monitoring NBP”. Zauważono jednak poprawę w zakresie optymizmu inwestycyjnego w sektorze przedsiębiorstw publicznych (58,6 proc. w porównaniu do 56,3 proc. w I kwartale oraz średniej wieloletniej wynoszącej 53,7 proc.).

Zdjęcie

Ze Wiadomoci Dla Pracujcych Presja Pacowa Zmalaa Co Z Inwestycjami 05f6f4a, NEWSFIN

Spadł odsetek firm planujących podwyżki. Zdjęcie ilustracyjne. /123RF/PICSEL Reklama

Z lipcowego raportu „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw” wynika, że w II kwartale 2025 r. optyzm inwestycyjny przedsiębiorstw wykazał niewielki wzrost (36,7 proc.) i pozostał powyżej średniej wieloletniej. Wciąż wysoki był odsetek firm kontynuujących rozpoczęte inwestycje (92,9 proc.), jednak zmniejszył się udział przedsiębiorstw planujących nowe inwestycje – zarówno w perspektywie kwartalnej (21,8 proc.), jak i rocznej (32,5 proc.).

Reklama

„Szybki Monitoring NBP”. Optymizm inwestycyjny firm prywatnych spadł

Optymizm inwestycyjny wyraźnie wzrósł w sektorze publicznym (58,6 proc. w porównaniu do 56,3 proc. w I kwartale oraz średniej wieloletniej wynoszącej 53,7 proc.), podczas gdy w sektorze prywatnym, zwłaszcza wśród eksporterów, nastroje uległy osłabieniu. Wzrost planów inwestycyjnych zaobserwowano w budownictwie i usługach, a spadek – w transporcie i handlu. Finansowanie inwestycji nadal opierało się głównie na środkach własnych, chociaż coraz większe znaczenie miały źródła pozabankowe. W perspektywie 2-3 lat poprawiły się prognozy rozwoju – 51,2 proc. firm spodziewa się wzrostu, przy głównych barierach w postaci niepewnego popytu i ryzyka inwestycyjnego. 39 proc. firm planuje inwestycje rozwojowe w latach 2025-2027.

„Optymizm w ocenie perspektyw rozwoju wzrósł we wszystkich analizowanych kategoriach firm. Dynamicznego rozwoju oczekiwały szczególnie przedsiębiorstwa publiczne (27 proc. firm tej kategorii), duże (25 proc.) oraz producenci dóbr energetycznych (29 proc.), co najprawdopodobniej wiąże się z rozpoczęciem realizacji dużych inwestycji współfinansowanych przez fundusze unijne. Optymizm w tym zakresie wykazywali również producenci dóbr konsumpcyjnych nietrwałego użytku (19 proc.) oraz firmy transportowe (21 proc.). Najsłabsze prognozy rozwoju przedstawili producenci dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku (10 proc. firm), a także sektor handlowy (10 proc.) i MSP (11 proc.)” – czytamy w raporcie NBP.

Wzrósł odsetek firm prognozujących spadek inflacji

W II kwartale 2025 r. oczekiwania przedsiębiorstw dotyczące inflacji CPI w perspektywie najbliższych 12 miesięcy uległy wyraźnemu obniżeniu. Statystyka bilansowa oczekiwań inflacyjnych spadła do 19,3 pkt. z 28,4 pkt. w I kwartale. Spadek ten towarzyszył niższemu poziomowi referencyjnej inflacji, do której odnosiły się firmy (4,3 proc. r/r w porównaniu do 4,7 proc. r/r wcześniej). Zmniejszenie oczekiwań inflacyjnych było głównie efektem spadku udziału firm przewidujących wzrost inflacji – z 24,8 proc. do 17,5 proc. Równocześnie wzrósł udział firm prognozujących spadek inflacji – z 37,3 proc. do 43,4 proc. Odsetek podmiotów oczekujących stabilizacji poziomu inflacji pozostał niemal niezmieniony (19,7 proc.). Dane wskazują na ogólne osłabienie obaw firm o dalszy wzrost cen konsumpcyjnych.

Źródło
No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *