Po wakacjach, najprawdopodobniej w październiku, w Katowicach odbędzie się konwencja programowa PiS, której główne wątki zostaną zaprezentowane w serii paneli dyskusyjnych i licznych panelach specjalistycznych – powiedział w wywiadzie dla PAP Piotr Gliński, przewodniczący rady programowej PiS.
/ Tomasz Jastrzębowski / Reporter
Poseł PiS Piotr Gliński , przewodniczący rady programowej PiS i współtwórca inicjatyw programowych grupy, podkreślił w rozmowie z PAP, że lider partii Jarosław Kaczyński przewidywał zorganizowanie konwencji programowej podczas prezentacji nowego programu.
Zaznaczył, że wydarzenie to będzie nawiązywać do trzydniowej konwencji PiS, która odbyła się w Katowicach w 2015 roku. Podkreślił, że format konwencji zostanie zaktualizowany i „dostosowany do współczesnych wyzwań”.
Reklama
– Debaty i wyniki konwentu będą stanowić podstawę do opracowania programu partii na wybory parlamentarne – zaznaczył Gliński.
PiS ujawnia nowy program partyjny
Zapytany o termin opracowania programu partii po zjeździe, Gliński oszacował, że „jeśli wszystkie decyzje zostaną podjęte, można go ukończyć w ciągu miesiąca”. Przyznał jednak, że proces jego opracowywania i ostatecznego zatwierdzenia przez kierownictwo partii może czasami trwać dłużej. Odpowiadając na pytanie, czy program powinien zostać sfinalizowany do końca roku, Gliński potwierdził: „Tak, jest to wykonalne, ale będzie to zależało od dynamiki sytuacji politycznej”.
„Konwencja programowa prawdopodobnie znacząco wpłynie na nasz program na nadchodzące wybory ” – stwierdził były wicepremier. Zasugerował, że wybory mogłyby się odbyć wcześniej niż w 2027 roku, wskazując na potrzebę „przyspieszenia działań i ewentualnego przygotowania się do przejęcia odpowiedzialności za Polskę”.
Gliński zapowiedział, że tegoroczna konwencja odbędzie się po wakacjach, prawdopodobnie w październiku w Katowicach i potrwa trzy dni. Wspomniał, że w ramach ponad tuzina paneli międzysektorowych i wydziałowych, a także wielu równoległych paneli specjalistycznych, w tym poświęconych zagadnieniom metapolitycznym, zostaną zaprezentowane kluczowe wątki programowe.
Podkreślił, że „w konwencji wezmą udział setki panelistów, a spodziewamy się kilku tysięcy uczestników w ciągu trzech dni”. Były wicepremier zaznaczył, że PiS zaprosi do dyskusji nie tylko członków partii , ale także ekspertów, organizacje pozarządowe i ośrodki analityczne, między innymi.
„Konwencja będzie miała szeroki zakres tematyczny , obejmując wszystkie tematy polityczne i ministerialne, w tym dedykowane sekcje, takie jak gospodarka, finanse, zdrowie i kultura. Odbędą się również dyskusje na tematy polityczne, w tym panele poświęcone podziałom społecznym i politycznym w Polsce, nowym technologiom i młodzieży, prowadzone przez młodszych polityków” – podkreślił.
Jakie tematy zostaną poruszone na konwencie?
Zapytany o główne obszary tematyczne programu konwentu, które będą również zgodne z programem PiS na kolejne wybory, Gliński ocenił, że obecnie istotnym wyzwaniem jest sytuacja finansowa i konieczność zajęcia się „deficytem budżetowym”.
„Podstawą zarządzania jest odbudowa finansowa ” – stwierdził. Wspomniał również, że jednym z celów programu będzie uproszczenie polityki podatkowej.
Wśród kluczowych kwestii, na które zwrócił uwagę, znalazła się obronność. W tym kontekście podkreślił wagę wypełniania poleceń rządu PiS. Zapytany, czy program PiS zakłada utworzenie armii liczącej co najmniej 300 000 żołnierzy , co było obietnicą wyborczą prezydenta elekta Karola Nawrockiego, Gliński odpowiedział, że „to oczywiste; jest to również częścią naszego programu”.
Dodał, że „nie jest zaskakujące”, że panelem finansów może kierować były premier i wiceprezes PiS Mateusz Morawiecki , panelem obronności – były minister obrony narodowej i szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak , a panelem polityki społecznej najprawdopodobniej pokieruje była premier i wiceprezes PiS Beata Szydło.
Zapytany o swój program polityki zagranicznej, Gliński stwierdził, że PiS „z pewnością nie zgodzi się na to, aby Unia Europejska zmierzała w kierunku monopaństwa”. Odwrotnie, zauważył, że stosunki europejskie są „ niezwykle istotne z punktu widzenia gospodarczego, wolnościowego i wszelkich innych ”. Powtórzył, że bezpieczeństwo Polski musi opierać się przede wszystkim na stosunkach atlantyckich.
Zapytany, czy PiS zaproponuje strategie łagodzące w kwestiach wywołujących społeczne podziały , takich jak związki partnerskie, aborcja i prawa osób LGBTQ+, Gliński podkreślił, że jest to obszar, który „nie jest szczególnym priorytetem” dla jego partii.
– Popieramy rodzinę normatywną, dlatego uważamy, że mechanizmy wzmacniające tradycyjne instytucje są kluczowe dla ładu społecznego – dodał były wicepremier.
Wymagana obsługa JavaScript w przeglądarce. Polsat News