Sejm zatwierdził wszystkie zmiany w przepisach dotyczących aplikacji mObywatel, które wprowadzają dodatkowe funkcjonalności, takie jak mStłuczka i wirtualny asystent oparty na modelu sztucznej inteligencji.
Poprawki Senatu, które zostały przyjęte przez posłów w środę, mają charakter zarówno legislacyjny, jak i redakcyjny. Poprawka ta zostanie następnie przekazana prezydentowi.
Zmiany w prawie dotyczące aplikacji mObywatel obejmują wprowadzenie mLegitymacji dla nauczycieli i uczniów oraz usługi mStłuczka.
Zobacz także: Kończy Ci się ubezpieczenie OC? Oblicz składkę
Celem nowelizacji jest poszerzenie możliwości korzystania przez obywateli z usług mobilnych za pośrednictwem tej platformy. Aplikacja mObywatel będzie zawierać wirtualnego asystenta, który wykorzystuje model sztucznej inteligencji. Asystent będzie mógł na przykład napisać list i przedstawić go użytkownikowi aplikacji do zatwierdzenia.
Aplikacja umożliwi również użytkownikom wygenerowanie raportu dotyczącego sprawcy wypadku drogowego, znanego jako mStłuczka. Dodatkowo, nowelizacja umożliwi użytkownikom podpisywanie dokumentów podpisem kwalifikowanym lub zaufanym, co ułatwi weryfikację złożonych podpisów elektronicznych.
Nowelizacja ustawy o aplikacji mObywatel jest częścią pierwotnego zestawu dziewięciu projektów ustaw deregulacyjnych.
mObywatel będzie również pobierał informacje z Centralnego Systemu Informacji Emerytalnej. Sejm potwierdził tę decyzję w środę. Przewidywane oszczędności z integracji tych danych z aplikacją mObywatel szacowane są na 167,5 mln zł do 2032 roku.
Łącznie 262 posłów poparło poprawkę, a 171 było przeciw. Żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu. Poprawka trafi teraz do Senatu.
Podczas posiedzenia komisji sejmowych wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski wyjaśnił, że rozszerzenie aplikacji mObywatel o informacje emerytalne nie będzie generować kosztów dla budżetu państwa , gdyż wdrożenie informacji emerytalnej do aplikacji