Przewiduje się, że do 2025 r. do Albanii może przyjechać nawet milion polskich turystów. Niemniej jednak, według Gazeta.pl, nie wszyscy są zadowoleni ze wzrastającego napływu gości z Polski. Niektórzy właściciele restauracji określają Polaków jako „skąpych i bezczelnych”, podczas gdy lokalne media namawiają do „uprzywilejowania Niemców”, którzy są postrzegani jako bardziej hojni.
/ 123RF/PICSEL
Albańczycy o Polakach: Nie żądają niczego poza tym, co jest w pakiecie
Albania należy do najpopularniejszych destynacji polskich podróżników. Jej atrakcyjność nie polega tylko na zapierających dech w piersiach widokach i przyjemnym klimacie, ale także na rozsądnych cenach. W zeszłym roku około 300 000 Polaków odwiedziło ten kraj , przewyższając wcześniej preferowaną Chorwację.
Według szacunków kanału „Orient Explorer” rodzinny nocleg z widokiem na morze w Albanii kosztuje około 25 euro za noc, a posiłek można zjeść za zaledwie 5 euro. To prawie połowa kosztów w porównaniu do krajów takich jak Hiszpania czy Włochy, co sprawia, że Bałkany są kuszącą opcją na wakacje.
Reklama
Jednak, jak donosi Gazeta.pl, nie wszyscy operatorzy hoteli i restauracji są zadowoleni z polskich gości. „ Polscy turyści nie są skłonni rezygnować z pakietów all-inclusive. Nie proszą o nic, co nie jest objęte pakietem, nawet o dodatkowy napój” – powiedział w wywiadzie dla monitor.al Fatos Cerenishti, właściciel dwóch hoteli. „Polacy są skąpi i bezczelni” – dodał.
Nawyki zakupowe Polaków na wakacjach. Albańczycy faworyzują turystów z Niemiec.
W albańskich mediach pojawiły się głosy sugerujące, że lokalni hotelarze powinni skupić się na „obsłudze dla Niemców”, którzy z reguły wydają w tym kraju znacznie więcej pieniędzy.
Według statystyk Eurostatu, najwyższe wydatki wakacyjne ponoszą mieszkańcy Luksemburga (183 euro dziennie), Austrii (161 euro) i Irlandii (143 euro). Jednak turyści z tych krajów rzadko wybierają Albanię. Z kolei przeciętny turysta z Niemiec wydaje tam nieco ponad 120 euro dziennie, podczas gdy Polacy wydają średnio około 52 euro dziennie (tylko Grecy wydają mniej, bo 48 euro).
Polacy nie tylko wydają najmniej na wakacje, ale także coraz trudniej jest im sobie na nie pozwolić. Raport Eurostatu wskazuje, że ponad jedna czwarta obywateli Polski nie stać nawet na tygodniowe wakacje z dala od domu . Spośród 28 krajów objętych badaniem Eurostatu Polska zajęła 14. miejsce, plasując się mniej więcej w średnim przedziale. Co ciekawe, odsetek Polaków mogących sobie pozwolić na wyjazd wakacyjny był już wyższy od średniej europejskiej. Dla porównania, w całej Europie aż 28,5% osób nie mogło sobie pozwolić na tygodniowy wypad. Norwegia znalazła się na szczycie listy opcji podróży, podczas gdy Chorwacja i Portugalia znalazły się na samym dole.