Zaangażowanie Elona Muska w politykę, szczególnie w związku z utworzeniem Partii Amerykańskiej, wzbudziło obawy wśród akcjonariuszy Tesli. W rezultacie akcje spółki spadły, a Musk spotkał się z reakcją Donalda Trumpa, a także niektórych konsumentów, którzy bojkotują markę.
/ ODD ANDERSEN / AFP
Dyrektor generalny Tesli i były doradca prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosił w sobotę powstanie nowej organizacji o nazwie America Party . Poprzedniego dnia przeprowadził ankietę, zapraszając użytkowników Internetu do wyrażania opinii na temat utworzenia nowej partii politycznej.
Działanie Muska wywołało zauważalną reakcję inwestorów. Akcje Tesli spadły o ponad 7%, gdy Wall Street otworzyło się w poniedziałek.
Elon Musk zamierza założyć nową partię
Musk twierdzi, że nowa partia polityczna jest niezbędna, aby rzucić wyzwanie systemowi „jednopartyjnemu” w Stanach Zjednoczonych. „Jeśli chodzi o bankructwo naszego kraju poprzez marnotrawstwo i korupcję, istniejemy w systemie jednopartyjnym, a nie w demokracji ” – zauważył miliarder, który był zagorzałym krytykiem ustawy budżetowej podpisanej przez Trumpa w piątek.
Reklama
W niedzielę Trump nazwał propozycję przedsiębiorcy absurdem i wspomniał, że utworzenie trzeciej strony jedynie wywołuje niezgodę. W poście na platformie Truth Social wyraził rozczarowanie, widząc, jak Musk „wykoleja się ”. Zauważył, że szef Tesli stał się „w zasadzie wrakiem” w ciągu poprzednich pięciu tygodni.
Wcześniej Tesla była negatywnie dotknięta nadzorem Muska nad Departamentem Efektywności Rządowej (DOGE) i jego bliskimi związkami z prezydentem, jak zauważyła CNBC. Po odejściu miliardera z obowiązków rządowych wartość akcji wzrosła.
Jak podała agencja AP w zeszłym tygodniu, sprzedaż pojazdów Tesli spadła o 13 procent w ostatnim kwartale w porównaniu z poprzednim rokiem . Mimo że Musk zaprzestał współpracy z administracją USA, jego opinie skłaniają konsumentów do bojkotu jego pojazdów – podkreśliła usługa
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. Polsat News