Nowy komputer kwantowy we Wrocławiu. Politechnika Wrocławska ogłasza sukces

Nadprzewodzący komputer kwantowy z pięcioma kubitami i pełnym zakresem możliwości został zainaugurowany na Politechnice Wrocławskiej. Nazwany „IQM Spark”, jest to pierwsze urządzenie tego typu działające w Polsce, a jego nabycie zbiega się z wprowadzeniem nowego programu akademickiego na uczelni.

Nowy Komputer Kwantowy We Wrocawiu Politechnika Wrocawska Ogasza Sukces 333e84b, NEWSFIN

/ Politechnika Wrocławska

System „IQM Spark” mieści się w Centrum Sieciowo-Superkomputerowym Politechniki Wrocławskiej i otrzymał nazwę „Odra 5”.

Rektor prof. Arkadiusz Wójs podkreślił, że jest to pierwszy komputer tego typu w Polsce i szerszym regionie Europy Środkowo-Wschodniej wykorzystujący tę technologię. „Mam nadzieję, że za wiele lat uznamy to za początek nowego rozdziału w rozwoju informatyki” – zauważył Wójs.

Zobacz takżeJak sztuczna inteligencja wpłynie na pracę księgowych

„Odra 5” wykorzystuje technologię kubitów nadprzewodzących w niskiej temperaturze, działającą w temperaturze 10 mK (milikelwinów), co odpowiada minus 273,14 stopni Celsjusza.

Prof. Wojciech Bożejko, który kieruje Katedrą Systemów Sterowania i Mechatroniki Politechniki Wrocławskiej, poinformował PAP, że procesor tej maszyny jest utrzymywany w temperaturze niższej niż w kosmosie. „To prawdziwie kriogeniczna technologia, wysoce zaawansowana” – stwierdził naukowiec.

Wyjaśnił, że różnica między komputerami konwencjonalnymi a komputerami kwantowymi polega na tym, że komputery kwantowe wykorzystują kubity, które mogą występować jednocześnie w postaci zer i jedynków.

„Wszystkie obliczenia są przeprowadzane na bytach, które, można by rzec, nie wybierają zera lub jedynki aż do zakończenia tych obliczeń. Stwarza to niezwykłe możliwości, ponieważ w klasycznym komputerze istnieje określony stan niskiego lub wysokiego napięcia, czyli 0 lub 1, lub namagnesowania – które można przedstawić na różne sposoby. Jednak jest to zawsze z góry określone, co oznacza, że jest to albo 0, albo 1. W komputerze kwantowym jest to jednak zarówno 0, jak i 1 jednocześnie” – wyjaśnił.

Dodał, że moc obliczeniowa komputera pięciokubitowego jest dwukrotnie większa od mocy obliczeniowej komputera czterokubitowego.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *