Maty, miski, szczepienia. Choroba Newcastle w natarciu

W Polsce odnotowano 23 potwierdzone ogniska choroby Newcastle (powszechnie nazywanej chorobą Newcastle) u drobiu komercyjnego i 26 incydentów w przydomowych stadach. Minister rolnictwa Czesław Siekierski uchwalił pilne rozporządzenie, które wdraża protokoły bezpieczeństwa biologicznego. Rozporządzenie to nakazuje szczepienie kur i indyków, a także instalację mat i misek dezynfekujących. Zdjęcie

Maty Miski Szczepienia Choroba Newcastle W Natarciu 7fc99bf, NEWSFIN

Choroba Newcastle rozprzestrzenia się w Polsce. Zdjęcie ilustracyjne / 123RF/PICSEL Reklama

Minister Czesław Siekierski złożył swój podpis pod pilnym rozporządzeniem, które ustanawia środki bezpieczeństwa biologicznego w odpowiedzi na wybuchy choroby Newcastle , o czym poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sobotę. Nowe przepisy stanowią, że szczepienie kurczaków i indyków w gospodarstwach komercyjnych i wylęgarniach jest obowiązkowe.

Potwierdzono 23 ogniska choroby Newcastle

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW), potwierdzono 23 ogniska choroby Newcastle (znanej również jako choroba Newcastle) w stadach komercyjnych w Polsce, a także 26 ognisk w warunkach przydomowych. Ostatnie ognisko zostało zidentyfikowane w powiecie piotrkowskim.

Reklama

„Minister rolnictwa Czesław Siekierski wydał rozporządzenie dotyczące środków podjętych w związku z występowaniem choroby Newcastle. Rozporządzenie to zostało przekazane do pilnej publikacji. Wprowadza ono środki bezpieczeństwa biologicznego i nakazuje szczepienie kurczaków i indyków w gospodarstwach komercyjnych i wylęgarniach drobiu” – oświadczyło ministerstwo w sobotę.

Przepisy stanowią, że komercyjne gospodarstwa rolne muszą przyjąć wzmocnione protokoły bezpieczeństwa biologicznego, w tym stosowanie mat dezynfekujących lub basenów przy wejściach do budynków i gospodarstw, a także innych środków bezpieczeństwa biologicznego i ochrony osobistej. Wprowadzono również obowiązek szczepień dla kurczaków i indyków hodowanych w komercyjnych gospodarstwach rolnych i wylęgarniach.

Choroba Newcastle atakuje zarówno ptaki domowe, jak i dzikie.

Choroba Newcastle (ND) jest uznawana za jedną z najbardziej rozpowszechnionych i wysoce zaraźliwych chorób układu oddechowego dotykających ptaki, zarówno udomowione, jak i dzikie. Współczynnik śmiertelności wśród zarażonych ptaków może sięgać nawet 100%. Nie ma żadnego dostępnego leczenia tej choroby, która jest oficjalnie zwalczana. Po potwierdzeniu ogniska choroby dotknięte stado musi zostać poddane selekcji i utylizacji, a wszystkie pomieszczenia i sprzęt muszą zostać zdezynfekowane.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało również, że potwierdzono 82 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w stadach komercyjnych w całej Polsce. Połowa tych przypadków została zidentyfikowana w Wielkopolsce. Ostatnie ognisko zostało odkryte w powiecie kaliskim i dotyczyło stada liczącego 100 tysięcy kur niosek. Obecnie trwa tam proces uboju ptaków.

Ponadto potwierdzono 18 ognisk ptasiej grypy w stadach hodowlanych, przy czym ostatnie miało miejsce w powiecie nidzickim w województwie warmińsko-mazurskim.

Jak podkreśliło Ministerstwo Rolnictwa w oświadczeniu wydanym w sobotę, pryszczycy nie wykryto jeszcze w Polsce, a obecnie nie ma podejrzeń co do potencjalnego przenoszenia wirusa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Sytuacja pozostaje stabilna zarówno na Słowacji, jak i na Węgrzech.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. „Szczerze o pieniądzach”: Farmer – przedsiębiorca Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *