Kolejne zagrożenie pandemią. Naukowcy pracują nad szczepionkami na „chorobę X”

Kolejne Zagrożenie Pandemią Naukowcy Pracują Nad Szczepionkami Na Chorobę X 4917682, NEWSFIN

Naukowcy szykują się już na kolejną pandemię. Chcą wcześniej opracować szczepionki i leki

W Wielkiej Brytanii prace prowadzone są w rządowym kompleksie laboratoryjnym Porton Down w południowo-zachodniej części kraju. Zespół ponad 200 naukowców sporządził listę zagrożeń wirusami odzwierzęcymi, które są zdolne do zarażenia ludzi i mogą szybko się rozprzestrzenić. Ponieważ nie wiadomo, który z nich wywoła następną pandemię, dlatego określono go jedynie jako „chorobę X”.

Prof. Jenny Harries, szefowa Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), powiedziała Sky News, że projekt jest próbą zapobieżenia pandemii w razie pojawienia się nowego patogenu. Naukowcy mają być gotowi ze szczepionkami i lekami.

Centrum Rozwoju i Oceny Szczepionek (VDEC) w Porton Down, które pierwotnie koncentrowało się na testowaniu szczepionek na kolejne warianty Covid-19, rozszerzyło działalność. Naukowcy monitorują kilka patogenów wysokiego ryzyka, w tym ptasiej grypy, małpiej ospy i hantawirusa, choroby przenoszonej przez gryzonie.

VDEC odniosło już pewne sukcesy, naukowcom udało się opracować pierwszą szczepionkę przeciwko gorączce krwotocznej krymsko-kongijskiej, chorobie przenoszonej przez kleszcze, której śmiertelność wynosi 30 proc. Rozpoczęto badania kliniczne, a 24 ochotników ma przetestować szczepionkę. Choroba ta staje się coraz bardziej powszechna w Europie wraz ze wzrostem temperatur. Przenoszą ją też turyści podróżujący do egzotycznych miejsc.

Prof. Harries powiedziała, że zmiany klimatyczne i ruchy ludności zwiększają prawdopodobieństwo kolejnej pandemii. Zagrożenia widać na całym świecie. – Niektóre wynikają z urbanizacji, gdzie wirus może się przenosić na ludzi mieszkających w pobliżu, jak to miało miejsce w przypadku ptasiej grypy. Inne zaś ze zmian klimatycznych, wskutek których kleszcze i komary przenoszą się tam, gdzie wcześniej było zimno – wyjaśniła.

Na atak nowej choroby szykują się też USA. Departament Stanu powołał nową agencję: Biuro ds. Globalnego Bezpieczeństwa Zdrowotnego i Dyplomacji, którego „nadrzędną misją” jest wzmocnienie globalnej architektury bezpieczeństwa zdrowotnego, czyli zapobieganie, wykrywanie, kontrola i reagowanie na choroby zakaźne. „Wszystko to jest częścią planu integracji globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego jako podstawowego elementu bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej USA” – napisał w oświadczeniu sekretarz stanu Antony Blinken. Szefem agencji został John Nkengason, globalny koordynator ds. AIDS w administracji prezydenta Joe Bidena. Ma się skupić zarówno na HIV/AIDS, jak i nieznanych potencjalnych zagrożeniach – czyli „chorobie X”.

– Covid zainfekował ponad 100 milionów Amerykanów i zabił ponad milion z nich. Ale następna pandemia może być znacznie gorsza i może nastąpić wcześniej, niż nam się wydaje. Stawka jest po prostu zbyt wysoka, aby problem mógł zostać zignorowany „- powiedziała scitechdialy Ann Linder, jedna z głównych autorek raportu i pracownik naukowy Brooks McCormick Jr. Animal Law & Policy Program w Harvard Law School.

Badanie przeprowadzone przez Harvard Law School i New York University wykazało potencjalne zagrożenie przyszłymi pandemiami związanymi z wirusami odzwierzęcymi ze strony farm hodowlanych i przemysłu mięsnego w Stanach Zjednoczonych. Badacze podkreślają brak solidnej strategii rządu USA w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *