Władze Wenecji przywróciły opłatę turystyczną za wjazd do miasta w tym sezonie. Odwiedzający przybywający między 18 kwietnia a 27 lipca muszą uiścić tę opłatę. Podczas gdy turyści generalnie przyjęli tę inicjatywę z zadowoleniem, miejscowi wyrazili swoje niezadowolenie, twierdząc, że nie rozwiązuje ona problemu nadmiernej turystyki.
/ Jc Milhet / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP / AFP
Wenecja zaczęła wprowadzać opłatę dla turystów wjeżdżających do miasta pod koniec kwietnia 2024 r. Był to w pewnym sensie eksperyment, ponieważ niczego podobnego wcześniej nie próbowano. Opłata obowiązywała tylko przez 29 określonych dni w roku, kiedy turystyka osiągnęła szczyt.
Wejście do Wenecji wymaga ponownej opłaty
Miasto oświadczyło, że celem opłaty było zwalczanie nadmiernej turystyki i łagodzenie negatywnych skutków dużych tłumów w niektórych „wrażliwych miejscach”. Urzędnicy mieli również nadzieję, że inicjatywa ta zachęci turystów do przyjazdu do Wenecji poza sezonem, kiedy jest mniej turystów.
Reklama
Przeczytaj także: Turysta z Brazylii odwiedził Polskę. Podkreślił najmniej atrakcyjne miasto.
Według brytyjskiej publikacji „The Guardian” opłata za wstęp wygenerowała 2,4 mln euro dla budżetu miasta. W tym sezonie turyści będą musieli ponownie zapłacić, ale są pewne modyfikacje. Opłata pozostaje na poziomie 5 euro (około 21 zł) , ale będzie obowiązywać przez 54 dni w okresie szczytowym od 18 kwietnia do 27 lipca. Płatności można dokonać online za pośrednictwem strony internetowej cda.ve.it. Zaleca się, aby dokonać transakcji wcześnie. Jeśli bilet zostanie zakupiony 3 dni przed planowaną wizytą, opłata wzrasta z 5 do 10 euro.
Opłata za wstęp do Wenecji spotyka się z krytyką ze strony opozycji i mieszkańców
Kiedy Wenecja po raz pierwszy ujawniła zamiar wprowadzenia opłaty za wstęp w 2023 r. , turyści nie wyrazili żadnego sprzeciwu. Jednak mieszkańcy skrytykowali tę propozycję, jak donosi The Guardian. Członek rady opozycji Giovanni Andrea Martini wspomniał gazecie, że opłata nie spowodowała spadku liczby turystów. „Zostaliśmy dosłownie przytłoczeni” – zauważył, odnosząc się do wzrostu liczby odwiedzających. Zarówno on, jak i lokalni mieszkańcy uważają, że działania podejmowane przez władze nie rozwiązują podstawowego problemu nadmiernej turystyki. Twierdzą, że miasto powinno skupić się na regulacji wynajmu krótkoterminowego.
Wenecja przyciąga rocznie około 30 milionów turystów , z czego tylko niewielka część zostaje na noc. W zeszłym roku liczba ta wyniosła 3,9 miliona. Osoby, które zapewnią sobie zakwaterowanie w Wenecji, są zwolnione z opłaty, podobnie jak goście mieszkający w regionie Veneto, a także dzieci poniżej 14 roku życia.