W świetle oświadczenia premiera Donalda Tuska dotyczącego konieczności repolonizacji kluczowych sektorów gospodarki, prezes Galmetu – największego polskiego producenta pomp ciepła i podgrzewaczy wody – wysłał otwarty list do lidera rządu, wzywając do sformułowania odważnej nowej polityki przemysłowej dla Polski. Jednocześnie wyraził gotowość pomocy w tym przedsięwzięciu. Jest to pierwsze jednoznaczne oświadczenie polskiego sektora przemysłowego po wystąpieniu premiera na kongresie EFNI we wtorek.
– Z radością przyjąłem uwagi dotyczące repolonizacji ram gospodarczych i wzmocnienia polskiego kapitału – pisze Robert Galara, prezes Galmetu, w korespondencji do premiera Tuska, podkreślając, że polscy producenci pomp ciepła znajdują się w kluczowym momencie, który może zadecydować o ich pozycji w europejskich i globalnych łańcuchach wartości. Podkreśla, że technologia pomp ciepła, uznana w dokumentach strategicznych UE za kluczową dla transformacji energetycznej, szybko rozwija się przede wszystkim w takich krajach jak Niemcy, Francja, Japonia i Korea Południowa. W swoim liście prezes Galara ostrzega – To ostatnia okazja, aby zaangażować się jako znaczący gracz w globalnej konkurencji.
Wezwanie do repolonizacji technologii i świeżej polityki przemysłowej
W liście podkreślono, że Polska ma potencjał, aby stać się nie tylko centrum produkcyjnym, ale także ośrodkiem rozwoju technologii pomp ciepła, pod warunkiem, że w kraju zostaną stworzone sprzyjające warunki do finansowania innowacji i inwestycji przemysłowych.
Prezes Galmetu opowiada się za:
– stworzenie skoordynowanej polityki przemysłowej, która będzie łączyć wysiłki takich instytucji jak NCBiR, PAIH i NFOŚiGW,
– zaprzestanie stosowania w gospodarce podejścia „silosowego”,
– wykorzystanie inicjatyw takich jak „Czyste Powietrze” w celu wspierania stabilnego popytu krajowego i zwiększania możliwości produkcyjnych,
– zainicjowanie dialogu branżowego w formie okrągłego stołu z udziałem producentów pomp ciepła z polskim kapitałem.
PORT PC: Polski sektor pomp ciepła jest przygotowany do współpracy z rządem
Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), reprezentująca najważniejszych krajowych producentów i dystrybutorów technologii grzewczych, w pełni popiera propozycje zawarte w liście i apeluje o uznanie sektora pomp ciepła za obszar priorytetowy w transformacji energetycznej i gospodarczej.
– Reindustrializacja nie może się odbyć bez rozwoju krajowych technologii. Co więcej, technologie te nie zmaterializują się bez współpracy państwa z przemysłem. Ten list powinien oznaczać początek poważnego dialogu na ten temat – zauważa Paweł Lachman, prezes PORT PC .
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: