Zabrania się ponownego robienia zdjęć. Za takie zdjęcie grozi grzywna lub kara pozbawienia wolności

Wcześniej nieaktywne rozporządzenie dotyczące zakazu fotografowania ma zostać wkrótce wdrożone. Ministerstwo Obrony Narodowej wydało rozporządzenie określające wytyczne dotyczące udzielania zezwoleń na fotografowanie określonych obiektów i osób. Załączono również model znaku zakazu i wyjątki od zakazu.

Zdjęcie

Zabrania Si Ponownego Robienia Zdj Za Takie Zdjcie Grozi Grzywna Lub Kara Pozbawienia Wolnoci 6acf790, NEWSFIN

Przywrócenie zakazu fotografowania / ARKADIUSZ ZIOLEK/East News / Materiały Ministerstwa Obrony Narodowej / Reklama

Zakaz fotografowania obowiązuje w Polsce od 2022 roku. Jednak jego wdrożenie napotykało na trudności ze względu na brak jasnych oznaczeń obszarów objętych zakazem oraz brak ustalonych procedur.

Zakaz fotografowania

Rozporządzenie MON dotyczy wytycznych i modelu zakazu fotografowania obiektów o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Dokument ten określa i wyjaśnia proces uzyskiwania pozwolenia na fotografowanie, filmowanie lub robienie zdjęć podobnych obiektów. Jakie obiekty są uwzględnione? Składają się one głównie z:

Reklama

  • infrastruktura krytyczna,
  • obiekty zarządzane przez Ministerstwo Obrony Narodowej,
  • obiekty mające znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności kraju.

Ponadto obejmuje osoby i mienie znajdujące się na terenie tych obiektów. W związku z tym zakaz fotografowania obejmie również mosty, tunele, tamy oraz większość biur i sądów.

Jak wygląda znak zakazujący fotografowania?

Każda lokalizacja objęta zakazem musi zostać oznaczona znakiem zakazu (o wymiarach co najmniej 60 x 60 cm) w widocznym miejscu: na płocie lub elewacji budynku . Tekst na znaku zostanie przetłumaczony na język angielski, niemiecki, rosyjski i arabski. Jak podaje „Fakt”, zakaz obejmuje łącznie 25 tysięcy obiektów, z czego tylko 3 procent należy do wojska.

Niedostosowanie się do zakazu fotografowania będzie traktowane jako wykroczenie, podlegające grzywnie lub zatrzymaniu . Sprawca będzie również musiał się liczyć z konfiskatą przedmiotu używanego do nagrywania lub fotografowania, takiego jak aparat fotograficzny lub telefon, niezależnie od tego, kto jest jego właścicielem.

Zdjęcie

Zabrania Si Ponownego Robienia Zdj Za Takie Zdjcie Grozi Grzywna Lub Kara Pozbawienia Wolnoci F6eea81, NEWSFIN

Przykład znaku zakazu fotografowania wydanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej / Rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej /

Jak mogę uzyskać pozwolenie na fotografowanie?

Osoby chcące wykonywać profesjonalne zdjęcia obiektów objętych ograniczeniami muszą złożyć wniosek. Można to zrobić elektronicznie z kwalifikowanym podpisem lub w wersji papierowej. Taki dokument musi zawierać dane osobowe fotografa i osoby mu towarzyszącej, a także lokalizację i datę planowanych zdjęć.

Zakaz fotografowania nie obowiązuje w szczególnych przypadkach , np. podczas czynności zarządców obiektów lub podczas relacjonowania wydarzeń przez media upoważnione przez władze.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *