Wiercenie i montaż w ścianach z pustaków ceramicznych Porotherm jest prosty. Podobnie jak w przypadku innych materiałów ściennych, wystarczy dostosować system montażowy do podłoża, tj. ceramiki, i przestrzegać kilku podstawowych wytycznych w całym procesie. Wszystkie niezbędne narzędzia można znaleźć w każdym znanym sklepie DIY z rabatami.
Oto 3 kroki prawidłowej instalacji:
⦁ Zasada podstawowa – wywierć otwór BEZ UDERZENIA
Otwory powinny być wykonane przy użyciu wiertarki i wierteł specjalnie wykonanych do bloków ceramicznych. Ważne jest wyłączenie funkcji udaru. Zapewnia to precyzyjnie wykonany okrągły otwór, który pasuje do średnicy wiertła. Użycie udaru może uszkodzić wewnętrzną strukturę bloku i osłabić wytrzymałość mocowania.
⦁ Wybór właściwego elementu montażowego
Innym krytycznym czynnikiem jest wybór odpowiednich kotew lub kołków. Aby zrobić to poprawnie, musisz najpierw ocenić przewidywane obciążenie. W przypadku lekkich i średnich obciążeń, takich jak mała szafka (do 50 kg), idealne są plastikowe kotwy rozporowe, ponieważ są proste w montażu i mogą natychmiast unieść ciężar. W przypadku większych wymiarów lub sił dynamicznych najlepszym wyborem są kotwy chemiczne. Chociaż ich montaż jest bardziej złożony, zapewniają one lepszą wytrzymałość mechaniczną. Ponadto, wybierając konkretne kołki, ważne jest, aby wybrać producenta, który zaprojektował je do stosowania w bloczkach ceramicznych.
⦁ Zapewnienie właściwej metody mocowania
Procedura montażu kołków rozporowych z tworzywa sztucznego jest taka sama dla wszystkich typów kołków i składa się z trzech zasadniczych kroków:
⦁ Wiercenie otworów w ścianie wiertarką ceramiczną bez użycia młotka, czyszczenie otworów (zamiatanie i wydmuchiwanie pyłu) oraz osadzanie odpowiednich kołków rozporowych,
⦁ dokręcanie właściwych elementów mocujących; zaleca się użycie klucza lub śrubokręta z regulowanym momentem obrotowym, aby zminimalizować ryzyko nadmiernego dokręcenia kotwy w podłożu. Tuleja rozszerzy swój kołnierz podczas fazy rozprężania, zapewniając solidne i trwałe zamocowanie.
Dzięki tak przygotowanemu mocowaniu możemy bezpiecznie przymocować obciążenia do ścian z bloczków Porotherm.
Te same zasady obowiązują podczas instalowania izolacji na zewnątrz budynku. Instalowanie materiałów takich jak wełna mineralna lub styropian jest nieskomplikowane, jeśli zastosujemy się do powyższych wytycznych i wykorzystamy odpowiednie wtyczki przeznaczone do danego materiału.
Dodatkowe informacje na temat rozwiązań systemowych Porotherm można znaleźć na stronie www.wienerberger.pl.
Komentarz przesłany przez: Patryka Rytela, konsultanta technicznego w firmie Wienerberger
REKLAMA: REKLAMA: REKLAMA: