W czwartek Komisja Europejska wezwała państwa członkowskie UE do zakazania lub ograniczenia stosowania sprzętu chińskiej firmy Huawei w swoich sieciach 5G ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa. Do tej pory Zjednoczone Królestwo i 11 państw UE podjęło takie działania, jednak Polska nadal nie znalazła się na tej liście.
Podczas konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Thomas Regnier zauważył, że Komisja zaklasyfikowała Huawei jako „dostawcę wysokiego ryzyka” już w 2020 r. i wezwała państwa członkowskie do podjęcia środków mających na celu ograniczenie lub uniemożliwienie dostępu firmy do swoich sieci 5G.
W czwartek KE powtórzyła swoje żądanie. „Wzywamy wszystkie państwa członkowskie do szybkiego działania w tej sprawie; bezczynność może zagrozić całej UE. Bezpieczeństwo naszych sieci 5G ma kluczowe znaczenie dla gospodarki UE” — stwierdził Regnier. Wspomniał również, że KE będzie nadal współpracować z państwami członkowskimi w celu zapewnienia bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych UE.
Ostrzeżenia KE mają również poparcie innych. Rząd USA, podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa, również ostrzegał przed Huawei. Amerykanie oskarżyli firmę o wykorzystywanie jej sprzętu do szpiegostwa w imieniu władz ChRL. Chociaż Huawei konsekwentnie zaprzecza oskarżeniom o ingerencję chińskiego rządu, niektóre kraje UE faktycznie zaczęły usuwać sprzęt firmy ze swoich systemów telekomunikacyjnych.
Jak dotąd 12 krajów europejskich zdecydowało się wyeliminować technologię dostarczaną przez Huawei i podjęło konkretne działania w tym kierunku. Są to m.in. Estonia, Dania, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Portugalia, Rumunia, Szwecja, Słowenia i Wielka Brytania. Polska nie znalazła się w tej grupie.
Podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim Henna Virkkunen, wówczas kandydatka i obecna komisarz UE ds. cyfryzacji i bezpieczeństwa, wyraziła obawy dotyczące niewystarczającego wdrożenia środków bezpieczeństwa 5G w UE. KE od dawna przestrzega, że zapewnienie odporności sieci 5G jest niezbędne dla społeczeństwa, ponieważ technologia ta wpływa nie tylko na komunikację cyfrową, ale także na kluczowe sektory, takie jak energetyka, transport, bankowość, służba zdrowia i systemy sterowania przemysłowego. Sieci 5G są również odpowiedzialne za przesyłanie poufnych danych i wspieranie infrastruktury bezpieczeństwa, która jest od nich zależna.
Ponadto w czwartek agencja śledcza Follow the Money poinformowała, że Huawei jest zamieszany w nową aferę korupcyjną