Komunikacja AI przewyższa efektywnością wszystkie języki stosowane przez ludzi
Michał Duszczyk
Naukowcy opracowali rozwiązanie, które umożliwia asystentom AI porozumiewanie się w wspólnym, całkowicie nowym i niezrozumiałym dla ludzi języku. Ten system wymiany informacji, który nie opiera się na cyfrowym przesyłaniu danych, lecz na wymianie dźwięków, w praktyce prezentuje się dość futurystycznie.
Jak powstał nowy język inteligentnych urządzeń?
W sieci już można znaleźć nagrania, na których smartfon i komputer komunikują się w ten sposób. Eksperci podkreślają, że zaletą tego rozwiązania jest to, że, po pierwsze, komunikacja botów w języku znanym jako GibberLink, jest znacznie bardziej efektywna niż jakikolwiek język używany przez ludzi, a po drugie – nie wymaga od urządzeń dostępu do internetu. Komunikacja głosowa może bowiem odbywać się offline.
Ważne jest, że języka maszyn nie stworzyła sztuczna inteligencja, lecz został on zaprogramowany przez inżynierów, którzy wykorzystali GibberLink (system wymiany informacji przy użyciu dźwięku). Narzędzie to jest już dostępne na GitHubie, a specjaliści wskazują, że to może być przyszłość komunikacji agentów AI, którzy realizują określone zadania w imieniu ludzi. Bot, który dzwoni do hotelu w imieniu użytkownika, aby zarezerwować pokój, nie musi rozmawiać z wirtualnym recepcjonistą w ludzkim języku, zwłaszcza że przy pomocy cyfrowych dźwięków, przypominających „mowę” R2D2 z „Gwiezdnych Wojen”, jest w stanie przekazać znacznie więcej informacji i to szybciej.
Jak będą komunikować się maszyny?
Jak to działa? Boty przesyłają sobie informacje dźwiękowo dzięki ggwave – bibliotece, która umożliwia transfer niewielkich porcji danych poprzez warstwę audio (w tym przypadku wykorzystuje prosty protokół FSK, a prędkość transmisji wynosi 8-16 bajtów na sekundę). Warto zaznaczyć, że nie jest to język niedostępny dla ludzi – użytkownicy mogą monitorować konwersację maszyn, a do jej rozszyfrowania wystarczy narzędzie Waver.ggerganov.com. Eksperci są zdania, że „język maszyn” ma ogromny potencjał, zwłaszcza że ta forma komunikacji (przes