W Dreźnie powstanie nowy zakład produkcji chipów z inwestycją w wysokości 3,5 mld euro, a rząd niemiecki przeznaczy na ten cel prawie miliard euro. Komisja Europejska niedawno zatwierdziła udzielenie bezzwrotnej pomocy. Inwestycja ta ma na celu zwiększenie samowystarczalności technologicznej Europy i zapewnienie stałego dopływu chipów na kontynent.
/ ROMAIN DOUCELIN / NurPhoto / NurPhoto via AFP / AFP
Jak stwierdziła KE w komunikacie z czwartku, to wsparcie umożliwi Infineon sfinalizowanie inicjatywy MEGAFAB-DD, która „będzie w stanie produkować różnorodne typy chipów”. „ Nowy zakład produkcyjny zaoferuje UE elastyczne możliwości produkcyjne, wzmacniając tym samym bezpieczeństwo dostaw, odporność i niezależność technologiczną Europy w zakresie technologii półprzewodnikowych ” — podkreśliła Komisja.
Fabryka chipów w Dreźnie. Rząd niemiecki dołoży prawie 1 miliard euro
Komisja Europejska zatwierdziła udzielenie przez Niemcy 920 milionów euro bezzwrotnej pomocy na budowę zakładu półprzewodników w Dreźnie . Całkowita inwestycja, wynosząca 3,5 miliarda euro, jest realizowana przez niemiecką firmę Infineon. Budowa ma się rozpocząć za kilka miesięcy – w 2026 roku .
Reklama
Regulacja i nadzór nad wsparciem dla przedsiębiorstw w UE są rygorystyczne. Celem jest zapobieganie zakłócaniu konkurencji na jednolitym rynku przez większe gospodarki. Jednak w świetle celu Europy, jakim jest osiągnięcie niezależności od Chin w sektorze półprzewodników , WE zezwala na dotowanie projektów, które ułatwią osiągnięcie tego celu.
Chipy z fabryki w Dreźnie mają być wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym
Półprzewodniki produkowane w nowym zakładzie znajdą zastosowanie w sektorze motoryzacyjnym , między innymi. Zgodnie z EC będzie to pierwszy zakład w Europie, który będzie w stanie szybko przestawiać produkcję między dwiema rodzinami technologii, zachowując jednocześnie wysoką wydajność.
Zakład w pobliżu Drezna ma osiągnąć pełną zdolność operacyjną w 2031 roku.
Infineon prowadzi produkcję w Dreźnie od 1994 roku. Wcześniej firma współpracowała z niemieckim Boschem i holenderskim producentem układów scalonych NXP, tworząc spółkę joint venture z tajwańskim liderem w produkcji półprzewodników TSMC.
Nowo utworzona europejska firma ESMC otrzymała wsparcie od rządu niemieckiego w wysokości 5 mld EUR , które zostało również zatwierdzone przez KE. Obiekt został zainaugurowany w Dreźnie w sierpniu 2024 r.
Fabryka chipów w Polsce? Rząd szuka inwestycji od tajwańskich firm
Fabryka Chipów może również powstać w Polsce w niedalekiej przyszłości. Jak donosi Interia Biznes, rząd zabiega o inwestycje tajwańskich firm , które poszukują bezpiecznych lokalizacji do produkcji półprzewodników. Ministerstwo Rozwoju i Technologii uważa, że Polska nie tylko oferuje bezpieczne środowisko dla takich inwestycji, ale także może pochwalić się solidną infrastrukturą i wykwalifikowanymi inżynierami.
Ważne jest, aby zauważyć, że Polska została umieszczona na szarej liście dostępu do amerykańskich chipów. W połowie stycznia Departament Handlu USA wydał decyzję mającą na celu ograniczenie eksportu amerykańskich chipów AI do niektórych krajów. Chociaż zrobiono wyjątki dla strategicznych sojuszników, ograniczenia dotkną kilku państw członkowskich UE – w tym Polski .
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News