Zachowek po rodzicach. Komu przysługuje i ile wynosi?

Nieuwzględnienie bliskiej rodziny w testamencie nie musi oznaczać dla niej utraty prawa do spadku. W polskim systemie prawnym zachowek stanowi istotny mechanizm ochrony interesów najbliższych krewnych spadkodawcy, a jego wysokość i zasady przyznawania są dokładnie określone w kodeksie cywilnym. Warto poznać szczegóły dotyczące tego tematu, aby wiedzieć, w jakich sytuacjach przysługuje prawo do zachowku, oraz ile będzie on wynosił. Zdjęcie

Zachowek Po Rodzicach Komu Przysluguje I Ile Wynosi 722a2c9, NEWSFIN

Prawo do wystąpienia o zachowek przysługuje wyłącznie małżonkowi, rodzicom i zstępnym spadkodawcy. /123RF/PICSEL Reklama

Zachowek po rodzicach. Co to takiego?

Zachowek po rodzicach to mechanizm prawny zawarty w kodeksie cywilnym, który chroni interesy najbliższych członków rodziny spadkodawcy, pominiętych w testamencie. Jest to forma rekompensaty finansowej dla osób, które podczas dziedziczenia ustawowego otrzymałyby większą część spadku, jednak zostały zaniżone lub kompletnie wyłączone w testamencie spadkodawcy.

Roszczenie o zachowek ma zastosowanie wówczas, gdy spadkobierca nie zastosuje się do określonych wymogów spadkowych. Taka sytuacja umożliwia pozostałym zstępnym lub małżonkowi spadkodawcy dochodzenie swoich praw odnośnie spadku w sądzie. Wartość takiego zachowku oblicza się na podstawie czystej wartości spadku

Reklama

Kiedy zachowek po rodzicach nie przysługuje?

Istnieją sytuacje, w których prawo do zachowku nie przysługuje. Zgodnie z kodeksem cywilnym, jeżeli zstępny odrzuci spadek, nie będzie miał prawa do ubiegania się o zachowek. Odrzucenie spadku jest dobrowolnym aktem, w którym spadkobierca rezygnuje z dziedziczenia, a także z prawa do zachowku.

Prawo do zachowku nie przysługuje także w przypadku wydziedziczenia. Jeżeli spadkodawca w testamencie zdecyduje się na wydziedziczenie danej osoby, ta nie otrzyma żadnej części majątku spadkowego, w tym również zachowku. Ponadto, jeżeli dana osoba zostanie uznana za niegodną dziedziczenia w wyniku poważnych naruszeń moralnych lub prawnych wobec spadkodawcy, także traci prawo do zachowku. 

Ile wynosi zachowek po ojcu i po matce?

Po śmierci każdego z rodziców, prawo do zachowku jest identyczne i przysługuje wszystkim dzieciom zmarłego. Samą wysokość omawianej rekompensaty jasno określa kodeks cywilny. Zachowek zarówno po ojcu, jak i po matce wynosi połowę udziału spadkowego, który przysługiwałby zstępnym na mocy dziedziczenia ustawowego. Dzieci zmarłego, które zostały pominięte w testamencie, mają więc prawo do połowy swojego udziału w spadku.

Natomiast w przypadku dzieci małoletnich, zachowek wynosi 2/3 wartości ich udziału spadkowego. Jest to forma ochrony najmłodszych członków rodziny, które w wyniku decyzji spadkodawcy mogłyby znaleźć się w trudnej sytuacji materialnej. Zachowek stanowi więc swoisty instrument ochrony, dając dzieciom spadkodawcy prawo do sprawiedliwego podziału majątku, jeśli nie zostały uwzględnione w testamencie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *