Edukatorka żywnościowa dr n. farm. Anna Makowska grzmiała na Instagramie, że dzieciom w przedszkolach i żłobkach podaje się do jedzenia „odkostnione resztki wymieszane z wodą, barwnikiem, przyprawami”. O sprawę zapytaliśmy biuro Rzeczniczki Praw Dziecka Moniki Hornej-Cieślak. W otrzymanej odpowiedzi znajduje się zapewnienie, że RDP w tej kwestii „podejmie działania zgodnie ze swoimi ustawowymi kompetencjami”.
/123RF/PICSEL
Edukatorka żywnościowa i założycielka fundacji „Samo się nie zrobi” dr n. farm. Anna Makowska zamieściła na swoim profilu zdjęcia posiłków serwowane dzieciom w jednym z przedszkoli. Otrzymała je od osoby pracującej w placówce.
Posiłki w polskich przedszkolach i żłobkach. „Odkostnione resztki”
„Twoje dziecko dostaje nie tylko odkostnione resztki wymieszane z wodą, barwnikiem, przyprawami i konserwantem zwane pasztecikiem i/lub paróweczką. Również gotowce takie jak paprykarz szczeciński, konserwy mięsne, ciasta i ciastka o fatalnym składzie z dużych kartonów i paczek oraz pierogi o byle jakim składzie” – grzmiała dr Makowska.
Reklama
„Na śniadanie i podwieczorek wlatują słodycze, w tym desery udające nabiał. Normy dotyczące podaży cukru są codziennie przekraczane. 5 dni w tygodniu. 4 tygodnie w miesiącu. Przez kilka lat” – dodawała, pytając na koniec: „Czy to właśnie dlatego polskie dzieci tyją najszybciej w Europie?”.
Przetworzone jedzenie w przedszkolach i żłobkach. Rodzice są częścią problemu?
Wpis dr n. farm. Anny Makowskiej na Instagramie wywołał burzę i doczekał się ponad 330 komentarzy – głównie matek przedszkolaków. „Moje dziecko nie miało ciągutek do słodyczy, bo ich nie jadło – wpadały naprawdę od czasu do czasu. Odkąd chodzi do przedszkola – wraca do domu i się prosi o słodkie… bo Pani dała cukierka […]” – napisała jedna z mam.
Inne zwracały uwagę na to, że złe nawyki żywieniowe bardzo ciężko zmienić i to prosta droga do otyłości. Pojawiły się też głosy, że niezdrowa żywność w przedszkolach i żłobkach to często wina rodziców, gdyż często domagają się od dyrekcji, by dzieciom podawać słodzone płatki czy jogurty. Na ten fakt w kolejnym wpisie zwróciła uwagę także dr Makowska.
Jedzenie w przedszkolach. Rzeczniczka Praw Dziecka, Monika Horna-Cieślak podejmie działania
O skomentowanie wpisu założycielki „Samo się nie zrobi” poprosiliśmy biuro Rzeczniczki Praw Dziecka – Moniki Hornej-Cieślak, pytając, czy przyjrzy się kwestii niezdrowej, przetworzonej żywności w przedszkolach i żłobkach.
Zwróciliśmy uwagę również na niechlujny sposób podania posiłków – co także oburzyło osoby, komentujące wpis dr Makowskiej – jakby dzieci nie zasługiwały na czysty stolik i duży talerz. Paulina Nowosielska rzeczniczka prasowa RPD przekazała w odpowiedzi dla Interii Biznes, że „kwestia właściwego żywienia dzieci znajduje się w szczególnym zainteresowaniu Rzeczniczki Praw Dziecka”.
Paulina Nowosielska
Dodała także, że „dzieci w żłobkach, przedszkolach i szkołach powinny otrzymywać zbilansowane, pełnowartościowe, dostosowane do wieku posiłki”.
– Te, z kolei, powinny być podawane w sposób właściwy, higieniczny i godny – podkreśliła w przesłanej do Interii Biznes odpowiedzi. Przedstawicielka RPD zwróciła również uwagę na to, że „kwestie żywienia zbiorowego – w tym w szkołach i przedszkolach – są także w kompetencjach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny”.
Co stanowią przepisy dotyczące żywienia w przedszkolach i żłobkach?
– Zadaniem NIZP-PZH PIB w ramach Instytutu Żywności i Żywienia jest m.in. opracowywanie: norm żywienia, zaleceń żywieniowych, sporządzanie tabeli Wartości Odżywczej Produktów i Potraw. Instytut prowadzi działania edukacyjne i informacyjne związane z żywieniem w szkołach i przedszkolach. Z kolei kontrolę nad spełnianiem wymagań z zakresu żywienia zbiorowego pełnią organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej – dodała Paulina Nowosielska.
Kwestię żywienia w przedszkolach, żłobkach i szkołach reguluje rozporządzenie MZ z dn. 26.07.2016. Zgodnie z przepisami do każdego posiłku m.in. powinny być dodawane owoce lub warzywa. Rozporządzenie stanowi także, że „zupy, sosy oraz potrawy sporządzane były z naturalnych składników, bez użycia koncentratów spożywczych, z wyłączeniem koncentratów z naturalnych składników”.