Rządowe bitcoiny. Te państwa trzymają fortuny w kryptowalutach

Mały azjatycki kraj pomiędzy Chinami i Indiami okazuje się czwartym państwem świata pod względem posiadanych bitcoinów i wyprzedza w tym rankingu Salwador, który jako pierwszy uczynił tę kryptowalutę prawnym środkiem płatniczym.

Rzadowe Bitcoiny Te Panstwa Trzymaja Fortuny W Kryptowalutach 9bf7292, NEWSFIN

fot. Alim Yakubov / / Shutterstock

Bitcoiny, które znalazły się w posiadaniu państw, w zdecydowanej większości trafiły do nich na drodze konfiskaty środków z przestępstw – np. z czarnych rynków w Darknecie, oszustw finansowych, czy ataków hakerskich gangów. W taki sposób władze Stanów Zjednoczonych stały się właścicielem 213 246 BTC, których rynkowa wycena wynosi w chwili pisania tego tekstu 12,6 mld dolarów. 

Na drugim miejscu wśród państwowych posiadaczy bitcoinów znajdują się Chiny, których 190 000 BTC to środki przejęte od przestępców związanych z oszustwem inwestycyjnym Plustoken. Państwo Środka przechowuje je od 2019 roku i w międzyczasie zdążyło wprowadzić zakaz używania i wydobywania kryptowalut dla swoich obywateli.

Zobacz takżePostaw pierwsze kroki ku bezpiecznym inwestycjom — przeczytaj nasz poradnik o Obligacjach Skarbowych!

Trzecie miejsce przypada Wielkiej Brytanii, która w 2021 roku skonfiskowała 61 000 BTC (3,6 mld dolarów) pochodzących z chińskich oszustw, których praniem zajmowała się była pracowniczka restauracji fast food we wschodnim Londynie. W maju tego roku skazano ją za to na 6 lat i 8 miesięcy więzienia.

Do lipca 2024 roku czwarte miejsce w rankingu należało do Niemiec, a konkretniej do władz Saksonii. W styczniu tego roku na terenie landu policja przejęła około 50 000 BTC w nalocie na piracką platformę Movie2k. Saksonia zaczęła sprzedawać swoje bitcoiny w czerwcu i skończyła w lipcu. Mogła zarobić na tym nawet 2,8 mld dolarów.

Kopalnie bitcoinów jego królewskiej mości

Na tle wcześniejszych przykładów jaskrawy wyjątek stanowi Królestwo Bhutanu –  aktualnie czwarte państwo świata pod względem liczby posiadanych bitcoinów. Według firmy analitycznej Arkham Intelligence położony w Himalajach niewielki kraj, zamieszkiwany przez mniej niż 1 mln osób, posiada 13 029 BTC, których wartość to ponad 770 mln dolarów.

Bitcoiny Bhutanu pochodzą z czterech kopalni kryptowalut zasilanych prądem generowanym przez elektrownie wodne. Są one własnością państwowego funduszu inwestycyjnego Druk Holding & Investments. W portfelu Bhutanu obok bitcoinów znajduje się również 656 sztuk ethereum.

Bhutan wydobywa bitcoiny od kilku lat (prawdopodobnie od początku 2021 roku). Początkowo kraj utrzymywał ten fakt w tajemnicy. Jego górnicza aktywność wyszła na jaw w 2023 roku, kiedy państwowy fundusz zintensyfikował wysiłki w zakresie wydobycia kryptowalut, otwierając nowe centrum danych z pomocą notowanej na Nasdaq spółki Bitdeer Technologies Group.

Według informacji podanych w kwietniu przez agencję Bloomberga, Butan kontynuuje współpracę z Bitdeer. Jej owocem ma być sześciokrotne powiększenie potencjału wydobywczego bitcoinów. Do pierwszej połowy 2025 roku kopalnie BTC prowadzone przez Druk Holding mają zwiększyć swoją moc ze 100 do 600 megawatów.

Bitcoiny za publiczne pieniądze

Salwador będący pierwszym państwem świata, które zdecydowało się uczynić bitcoina prawnym środkiem płatniczym (obok dotychczasowego amerykańskiego dolara), jest w tej chwili piątym kraje na liście największych państwowych posiadaczy kryptowaluty. Według danych Arkham Intelligence środkowoamerykański kraj posiada w tej chwili 5876 BTC. 

16 marca 2024 roku prezydent Salwadoru Nayib Bukele ogłosił, że rządzone przez niego państwo będzie kupowało za publiczne pieniądze 1 BTC dziennie. W sierpniu 2024 roku średnia cena zakupu 1 BTC przez Salwador wynosiła ok. 44 835 dolarów.

Państwo rządzone przez prezydenta Bukele kopie też kryptowaluty, wykorzystując do tego energię z geotermalnej elektrowni. Jak podawała agencja Reutera, która powoływała się na oficjalne rządowe dane, do maja 2024 roku Salwador wydobył prawie 474 BTC.

W anglojęzycznych rankingach największych państw-posiadaczy bitcoinów czasami błędnie pojawia się również Ukraina z 46 351 BTC. Według oficjalnych danych ukraińskiego rządu posiadanie takiej liczby bitcoinów zadeklarowali wszyscy urzędnicy publiczni i pracownicy państwowych służb w 2021 roku. Najwięcej, bo aż 18 000 BTC, należało wówczas do radnego z miasta Dniepr. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *