Legendarna fabryka piórników w Polsce do zamknięcia. Cała załoga do zwolnienia

Po 32 latach działalności fabryka przyborów szkolnych w Baranowie Herlitz-Pelikan ma zostać zamknięta, a załoga zwolniona. Przyczyną likwidacji zakładu mają być wyniki finansowe za miniony rok – podaje portal epoznan.pl. Zapowiedziane zwolnienia grupowe potwierdził poznański Powiatowy Urząd Pracy.

Legendarna Fabryka Pioacuternikoacutew W Polsce Do Zamkniecia Cala Zaloga Do Zwolnienia F0f5c2b, NEWSFIN

/ herlitz.eu

"O zwolnieniach i likwidacji zakładu poinformowali sami pracownicy. "Po 32 latach w Baranowie zamyka się fabryka przyborów szkolnych Herlitz, co doprowadzi do bezrobocia u kilkudziesięciu nawet osób" – informuje jeden z nich, cytowany przez epoznan.pl

Do poznańskiego Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) trafiło już wstępne zawiadomienie o zwolnieniach pracowników. Informacja ta została oficjalnie potwierdzona przez poznański PUP. Na razie nie ma jednak danych, ile osób może stracić pracę. Informację o planowanych zwolnieniach grupowych potwierdziła też francuska Grupa Hamelin – właściciel firmy. 

Podobno za decyzją o likwidacji fabryki w Baranowie stoją wyniki finansowe za miniony rok. Przyczyną spadku miało być przede wszystkim zmniejszenie sprzedaży zagranicznej spowodowane gorszą sytuacją ekonomiczną w Europie.

Przybory szkolne i papiernicze firmy Herlitz Sp. z o.o. są dobrze znane Polakom, fabryka działa bowiem od 1992 r. Jeszcze do grudnia ubiegłego roku jedynym udziałowcem była Grupa Pelikan należąca do Pelikan International Corporation Berhad – firmy założonej 185 lat wcześniej w Hanowerze i notowanej na giełdzie w Malezji (Bursa Malaysia Securities Berhad).

Pelikan Group GmbH z siedzibą w Berlinie ma w swoim portfolio ponad 12 tysięcy produktów szkolnych i biurowych – od przyborów do pisania po notesy i segregatory. Sprzedaje je pod znanymi markami – Pelikan i Herlitz.

Przeczytaj także

Ukraińcy kupili polską fabrykę i zwolnili załogę. Teraz chcą sprzedać zakład

Pod koniec 2023 r. Grupę Pelikan przejęła Holdham SAS z siedzibą we Francji, której korzenie sięgają 1864 r. Jej załoga liczy obecnie 2300 pracowników, a roczny obrót przekracza 400 milionów euro. Flagową marką Hamelina jest Oxford, kojarzona najczęściej z zeszytami.

Hamelin posiada oddziały m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Turcji, Tunezji i Australii. W Polsce, oprócz Baranowa, od 2005 r. ma zakład produkcyjny we Włocławku i biura sprzedaży w Warszawie. Zatrudnionym na Kujawach nie grożą zwolnienia.

Oprac. JM

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *