To koniec wakacji kredytowych? Media: Ministrowie namawiają premiera

Od przyszłego roku wakacje kredytowe mogą przejść do historii – informuje RMF FM. Na taki ruch ma być namawiany premier Donald Tusk przez ministrów do spraw gospodarczych. Jednocześnie na taką zmianę najbardziej czekają banki. Zdjęcie

To Koniec Wakacji Kredytowych Media Ministrowie Namawiaja Premiera 1c3bd6f, NEWSFIN

Od przyszłego roku wakacje kredytowe mogą przejść do historii /123RF/PICSEL Reklama

Jak wskazuje internetowy serwis radiostacji, w otoczeniu szefa rządu mają pojawiać się głosy sugerujące wycofanie wakacji kredytowych. Taki program obowiązuje od 2022 r., a został wprowadzony w ramach pomocy kredytobiorcom w związku z podwyżkami stóp procentowych, które miały na celu zduszenie szalejącej inflacji.

Z wakacji kredytowych korzysta coraz mniej osób. A ten odsetek może spaść do zera

Główne założenia wsparcia zostały oparte o możliwość zawieszenia spłaty miesięcznej raty kredytu hipotecznego (maksymalnie 4 miesiące). Początkowo taką opcję miał każdy kredytobiorca – w 2022 i 2023 roku korzystało z niej blisko 60 proc. z nich. Od połowy bieżącego roku obowiązuje jednak próg dochodowy, co wpłynęło na spadek zainteresowania programem. Jak informowaliśmy na łamach Interii Biznes w lipcu br., obecnie co piąty posiadacz hipoteki korzysta z wakacji kredytowych.

Reklama

W 2025 r. ten odsetek może spaść do zera, a to za sprawą rezygnacji z programu, do czego ma być namawiany premier Donald Tusk. Z ustaleń RMF FM wynika, że wśród agitujących mają być „najważniejsi gospodarczy ministrowie”.

Stopy procentowe mają spadać, więc wakacje kredytowe zbędne?

Wśród argumentów za tym rozwiązaniem padają prognozy Ministerstwa Finansów, z których wynika, że stopy procentowe w Polsce będą spadać. Rada Polityki Pieniężnej ma rozpocząć cykl poluzowywania polityki monetarnej „w marcu lub kwietniu” przyszłego roku. A obniżka kosztu pieniądza przełożyłaby się na niższe odsetki, jakie kredytobiorcy będą płacić do banków. 

Te ostatnie będą szczególnie zadowolone z takiej zmiany, jeśli stanie się ona faktem. Koszt wakacji kredytowych był bowiem w pełni przeniesiony na sektor bankowy. W maju br. PKO BP oszacowało swoje koszty z tytułu wejścia w życie noweli ustawy o wsparciu kredytobiorców na ok. 489 mln zł w całym 2024 r. Dla Banku Millenium analogiczne koszty mogą wynieść między 201 a 247 mln zł.  

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *