W sobotę 24 sierpnia wchodzą w życie przepisy, które wywołują spore zmiany dotyczące rejestracji w przychodniach. Najpierw będą one dotyczyć określonych poradni i wybranych świadczeń, ale z czasem mogą zostać rozszerzone.
W życie weszły zmiany dot. rejestracji w przychodniach (East News, Karol Makurat/REPORTER)
Jak informuje Portal Samorządowy, od soboty 24 sierpnia wchodzą w życie zmiany dotyczące centralnej elektronicznej rejestracji. Początkowo jest to pilotaż i dotyczy tylko wybranych usług oraz świadczeń i przychodni, ale docelowo ma skrócić czas oczekiwania na wizyty.
Wielka zmiana w przychodniach. Łatwiejszy zapis do poradni kardiologicznej
Od soboty pacjenci mogą przez internet wyszukiwać terminy, zapisywać się i odwoływać wizyty do poradni kardiologicznych, na cytologię oraz mammografię. Dotyczy to jednak tylko przychodni, które biorą udział w pilotażu. Dodatkowo, osoba, która nie znajdzie wolnego terminu w ciągu 40 dni od zgłoszenia, trafi do specjalnego wykazu oczekujących. E-rejestracja ma działać m.in. poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Premier Indii w Polsce. Co to może dla nas oznaczać?
Pilotaż ma trwać od 24 sierpnia 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. Miał on ruszyć pierwotnie w czerwcu, ale ostatecznie utknął na jakiś czas. Rząd przyjął odpowiednie przepisy w tym zakresie 9 sierpnia.
Przypomnijmy, że w lipcu okazało się, iż w przygotowaniu jest zawiadomienie do prokuratury w sprawie przetargu na 270 mln zł na usługi dla Centrum e-Zdrowia. Minister zdrowia Izabela Leszczyna wskazała wówczas, że Skarb Państwa stracił miliony złotych przez wyprowadzanie zadań CeZ na zewnątrz.