Nieprzedstawienie sądowi testamentu czas często skutkuje utratą korzyści ze spadku – informuje „Rzeczpospolita”. Przedstawiając najnowszy wyrok Sądu Najwyższego.
Sąd Najwyższy wypowiedział się ws. testamentu (PAP, Leszek Szymański)
Wyrok zapadł w sprawie kobiety, która złożyła wniosek o wznowienie postępowania spadkowego po odnalezieniu testamentu. Kobieta dotarł do testamentu swojej mamy, który był dla niej korzystniejszy niż ustawowe dziedziczenie.
Wyrok ws. testamentu
„Sąd Rejonowy, a następnie Okręgowy w Gdańsku oddaliły wniosek córki zmarłej o zmianę postanowienia spadkowego, wskazując, że miała ona możliwość powołania się na ów testament w poprzednim postępowaniu spadkowym, jeśli tylko zachowałaby minimum staranności przy uzyskaniu wiedzy o jego sporządzeniu” – informuje „Rzeczpospolita”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Przesłuchanie Obajtka. Tomasz Żółciak: może zasłonić się niepamięcią, albo pójść w wymyk Sobonia
Sąd Najwyższy podzielił tę argumentację.
„Postępowanie o uchylenie lub zmianę stwierdzenia nabycia spadku nie może być wykorzystywane jako środek do usunięcia skutków bezczynności czy wręcz błędów uczestnika poprzedniego postępowania spadkowego” – dziennik cytuje fragment uzasadnienia.
Nowy rodzaj testamentu
W prawie spadkowym szykują się rewolucyjne zmiany. Mają one objąć m.in. kwestie testamentów wojskowych i rozwiązać problem sprzecznych orzeczeń spadkowych. Najwięcej kontrowersji budzi jednak propozycja stworzenia nowej formy testamentu szczególnego – testamentu audiowizualnego.
W polskim systemie prawnym są tzw. testamenty szczególne. Obecnie wyróżniamy trzy rodzaje takich dokumentów: ustny, wojskowy oraz podróżny. Resort sprawidliwości pracuje jednak na zmianami w prawie spadkowym, które mają wprowadzić testament ustnego audiowizualnego.
Zgodnie z planowanymi zmianami, miałby on być utrwalony np. w postaci nagrania wideo. W odróżnieniu od jego „zwykłej” formy, testament ustny audiowizualny będzie można sporządzić bez konieczności angażowania świadków. W opisie projektu czytamy: „postęp technologiczny spowodował, że możliwe stało się sporządzanie testamentów ustnych za pomocą urządzeń audiowizualnych, takich jak nagrania wideo lub głosu spadkodawcy”.
Z uwagi na „ryzyko sfałszowania tego typu testamentów, na przykład za pomocą sztucznej inteligencji, nie będzie on zaliczany do formy zwykłej, a szczególnej”. To „sąd zbada stan świadomości i swobody testatora w chwili testowania”.
Zmiany będą dotyczyć także ważności testamentów szczególnych. Obecnie zachowują one moc przez maksymalnie 6 miesięcy od ustania okoliczności, które uzasadniały sporządzenie takiego testamentu. Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości skraca ten czas do 3 miesięcy (1 miesiąca w przypadku testamentu audiowizualnego).