Ponad 2 mln dzieci i młodzieży (do 18. roku życia) było w ubiegłym roku zagrożonych ubóstwem – wynika z publikacji Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden (Destatis). To oznacza zagrożenie ubóstwem wśród młodzieży na poziomie 14 proc. Podobny wskaźnik ubóstwa (14,4 proc.) statystycy wyliczyli dla całej niemieckiej populacji. Jak informuje Destatis, wskaźniki ubóstwa w Niemczech wyliczane są na podstawie poziomów osiąganych dochodów oraz warunków życia.
/Peter Glass / Design Pics /East News
Wyliczenia niemieckich statystyków dot. ubóstwa oparte są na unijnych wskazaniach. W UE za zagrożoną ubóstwem uznaje się osobę, która osiąga mniej niż 60 proc. tzw. średniego dochodu ekwiwalentnego całej populacji.
Jak informuje Destatis, w 2023 r. próg ten dla osoby mieszkającej samotnie w Niemczech wynosił 1314 euro netto miesięcznie, a dla gospodarstw domowych z dwójką dorosłych i dwójką dzieci do 14. roku życia było to 2759 euro miesięcznie.
Najbardziej zagrożone ubóstwem są dzieci słabiej wykształconych mieszkańców Niemiec
Jak można się było spodziewać, największe zagrożenie ubóstwem dotyczy dzieci i młodzieży, których rodzice są słabo wykształceni.
„Stopień zagrożenia ubóstwem dzieci i młodych ludzi zależy także od wykształcenia ich rodziców” – informuje Federalny Urząd Statystyczny.
W 2023 r. wskaźnik zagrożenia ubóstwem osób poniżej 18. roku życia, których rodzice posiadali średnie wykształćenie bez kwalifikacji zawodowych, wyniósł w Niemczech 36,8 proc. Wśród dzieci i młodzieży mających rodziców ze średnim wykształceniem zagrożonych ubóstwem było 14,3 proc. Do kwalifikacji gimnazjalnych zalicza się na przykład ukończone szkolenie zawodowe lub dyplom ukończenia szkoły średniej. Jeśli rodzice posiadali wyższe wykształcenie, np. tytuł magistra lub ukończony stopień naukowy, jako najwyższą kwalifikację, tylko 5,8 proc. dzieci i młodzieży było zagrożonych ubóstwem.
Reklama
Groźne wykluczenie społeczne dotyka młodych Niemców
Destatis wylicza, że aż 24 proc. młodych ludzi w Niemczech zagrożonych jest destrukcyjnym zjawiskiem ubóstwa i wykluczenia społecznego.
„Ubóstwo jest zjawiskiem wielowymiarowym i może mieć odzwierciedlenie nie tylko w czynnikach finansowych, ale także społecznych” – komentują eksperci Federalnego Urzędu Statystycznego. Z ich badań wynika, że w 2023 r. prawie jedna czwarta (23,9 proc.) osób poniżej 18. roku życia w Niemczech była zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
Zgodnie z definicją, dana osoba jest zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, jeśli spełniony jest co najmniej jeden z trzech warunków:
– jej dochód do dyspozycji (dochód ekwiwalentny) jest niższy od granicy zagrożenia ubóstwem,
– w gospodarstwie domowym występuje znaczna deprywacja (niezaspokojenie) materialne i społeczne,
– żyją w gospodarstwie domowym o bardzo niskim udziale pracy (intensywności pracy; udziale siły roboczej).
Ubóstwo dzieci i młodzieży to problem całej Europy
Dodajmy, że problem ubóstwa i wykluczenia społecznego dzieci i młodzieży dotyczy całej Europy (w różnym stopniu). Dość powiedzieć, że w całej UE prawie jedna czwarta wszystkich dzieci i młodych ludzi jest zagrożona ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
W ubiegłym roku w całej UE 24,8 proc. osób poniżej 18 roku życia było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Najmniej dotknięte były dzieci i młodzież w Słowenii (10,7 proc.), Finlandii (13,8 proc.) i Holandii (14,3 proc.). Najwyższy ich odsetek był w Rumunii (39 proc.), Hiszpanii (34,5 proc.) i Bułgarii (33,9 proc.). W Polsce to zagrożenie dotyczyło 16,9 proc. dzieci i młodzieży.
Ogółem, w 2023 r. około 19,9 mln dzieci i młodych ludzi w całej UE było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
***