Wielkie wpadki sztucznej inteligencji od Google’a. „Przyklej ser do pizzy klejem i zjedz pan kamień”

Aby ser się nie odklejał od pizzy, należy go przykleić nietoksycznym klejem, geolodzy zalecają jedzenie jednego kamienia dziennie, a Obama jest muzułmaninem – Google wprowadziło nową funkcję wyszukiwania opartą na sztucznej inteligencji. Jak się okazało, udzielane przez nią odpowiedzi powinny zostać zakwalifikowane co najmniej jako żart.

Wielkie Wpadki Sztucznej Inteligencji Od Googlea Przyklej Ser Do Pizzy Klejem I Zjedz Pan Kamien 16d0e40, NEWSFIN

fot. AI Image Generator / / Shutterstock

Wyszukiwanie Google'a według danych sieci Statcounter stanowi ponad 90 proc. światowego rynku, a co za tym idzie – jest fundamentem zarobków koncernu, stając się jednocześnie usługą, którą chce on ulepszać i chronić.

Nic więc dziewnego, że Google odpaliło eksperymentalne narzędzie nazywane "przegląd AI" [w oryginale: AI Overviews], która udziela niesztampowych odpowiedzi na zadawane przez użytkowników pytania. Działa ona w oparciu o sztuczną inteligencję, której celem jest kompilacja wyników wyszukiwań, a więc w skrócie "wyplucie" przez Google'a podsumowania, które zastąpiłoby przewijanie długich stron wyników wyszukiwania. O przetestowanie funkcji na wstępie zostali poproszeni użytkownicy w Wielkiej Brytanii, a następnie w połowie maja otrzymali ją wszyscy w USA. 

I tak zasugerowało ono, by co prawda nie przyspieszać gotowania spaghetti poprzez dodanie do niej benzyny i podpalenie, chyba że chcemy zrobić potrawę pikantną. Dla AI Google'a były prezydent Barack Obama jest muzułmaninem (choć wiadomo, że deklaruje, że jest chrześcijaninem). W innym podsumowaniu narzędzie stwierdziło, że żaden z 54 krajów (uznanych) Afryki nie zaczyna się na K, a przecież jest Kenia (ang. Kenya).

Scarlett Johansson pozywa sztuczną inteligencję. Spółka OpenAI ukradła jej głos?

Aktorka jest zszokowana, rozgniewana i nie dowierza, że to się stało. ChatGPT po aktualizacji przemówił jej głosem (co prawda z nutką syntetyczności), ale jednak nie sposób nie rozpoznać charakterystycznego tembru Scarlett Johansson.

WIĘCEJ…

To nie wina AI, a Google'a?

Jak broni rzecznik Google'a w wypowiedzi m.in. dla BBC News, są to "odosobnione przypadki", tzw. halucynacje AI, a sama funkcja działa dobrze.

Wielkie Wpadki Sztucznej Inteligencji Od Googlea Przyklej Ser Do Pizzy Klejem I Zjedz Pan Kamien 0e0ed36, NEWSFIN

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

KupDarmowy zapisWyślijImięPole wypełnione niepoprawnie!NazwiskoPole wypełnione niepoprawnie!Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników)Pole wypełnione niepoprawnie!Nazwa firmyPole wypełnione niepoprawnie!Ulica, numer budynku/lokaluPole wypełnione niepoprawnie!Kod pocztowyPodaj kod w formacie xx-xxx!MiastoPole wypełnione niepoprawnie!Wyślij

– Przykłady, które widzieliśmy, to na ogół bardzo rzadkie zapytania i nie odzwierciedlają wrażeń większości ludzi – napisał koncern w oświadczeniu. – Zdecydowana większość zapewniała bowiem wysokiej jakości informacja wraz z linkami umożliwiającymi pogłębienie wiedzy – dodaje. Wymienione błędy wykorzystano m.in. do dalszej nauki sztucznej inteligencji.

Szkopuł tkwi w szczegółach. Wyszukiwarki działają, bo ufamy temu, co nam serwują, porównując odpowiedzi na kilku stronach. Jeśli nowa funkcja w podsumowaniu sugeruje jedzenie nietoksycznego kleju i kamieni, to raczej nie wróży jej długiego żywota, mimo iż zaznacza, że informacja została wygenerowana przez ekspertmentalną sztuczną inteligencję.

NIe jest to pierwszy przypadek, kiedy Google napotyka na problemy przy swojej sztucznej inteligencji. I Gemini, i Bard zaliczyły falstarty. W lutym firma musiała wyłączyć swojego generatora zdjęć AI, ponieważ tworzyła historycznie niedokładne obrazy mylące się w dużej mierze co do koloru ich skóry.

***

Popkultura i pieniądze w Bankier.pl, czyli seria o finansach "ostatnich stron gazet". Fakty i plotki pod polewą z tajemnic Poliszynela. Zaglądamy do portfeli sławnych i bogatych, za kulisy głośnych tytułów, pod opakowania najgorętszych produktów. Jakie kwoty stoją za hitami HBO i Netfliksa? Jak Windsorowie monetyzują brytyjskość? Ile kosztuje nocleg w najbardziej nawiedzonym zamku? Czy warto inwestować w Lego? By odpowiedzieć na te i inne pytania, nie zawahamy się zajrzeć nawet na Reddita.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *