Spadają ceny mieszkań w Warszawie. Deweloperzy „musieli zejść na ziemię”

Spadają ceny mieszkań w Warszawie – informuje „Gazeta Wyborcza” na podstawie danych ekspertki mieszkaniowej z Instytutu Miast i Regionów. Jak się okazuje, obniżki te są „symboliczne” i wynikają z urealnienia cen rynkowych, które w 2023 roku rosły w szybkim tempie.

Ceny mieszkań w Warszawie idą w dół (Pixabay)

Jak przekazała „Gazecie Wyborczej” Hanna Milewska-Wilk, ekspertka mieszkaniowa z Instytutu Miast i Regionów, w Warszawie można zauważyć obniżkę cen mieszkań. – To, co teraz obserwujemy, to urealnienie cen ofertowych, które w 2023 roku rosły w zastraszającym tempie. Końcówka roku to był wyścig z czasem tych, którzy niemal w desperacji chcieli załapać się na rządowy „Kredyt 2 proc.” – przekazała.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cyberbezpieczeństwo – czy da się dogonić cyfrowego królika?

Wskazuje przy tym, że do marca 2024 r. trwały niektóre finalizacje zakupu mieszkań właśnie z „Bezpiecznym Kredytem 2 proc.”. Teraz jednak sytuacja się uspokoiła, a deweloperzy i osoby prywatne „musieli zejść na ziemię”.

„GW” wskazuje, że ceny mieszkań spadły w ostatnich 30 dniach o 0,1 proc. Niekiedy jednak te obniżki były większe – o kilkadziesiąt, a nawet o ponad 100 tys. zł. Jak zaznacza ekspertka, „jest to związane z tym, że nie wiadomo co dalej z kolejnym rządowym programem – Kredytem 0 proc.”.

Tymczasem dr Adam Czerniak, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej, ekspert mieszkaniowy Polityki Insight zaznacza w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”, że wiele osób czeka na informacje związane z nowym programem rządowym. – Wstrzymali się z decyzją kupna, bo nie widzą, w jakim kształcie będzie ten program i czy ich obejmie – powiedział i dodał, że według niego program zostanie zmieniony.

Polacy rezerwują mieszkania na potęgę

Jak mogliśmy przeczytać w serwisie money.pl, mimo spadków sprzedaży w niektórych miastach w marcu wyraźnie wzrosła liczba rezerwacji mieszkań od deweloperów. Jest ich więcej niż przed rokiem, gdy zapowiadany był program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” – przekazał w rozmowie z money.pl Marek Wielgo z serwisu RynekPierwotny.pl.

W pierwszej grupie metropolii widoczne jest tąpniecie w sprzedaży mieszkań. W pozostałych metropoliach deweloperzy raczej nie narzekali na brak chętnych – tłumaczy Marek Wielgo.

Mimo spadków sprzedaży w niektórych miastach, z danych Big Data RynekPierwotny.pl wynika, że w marcu wyraźnie wzrosła łączna liczba rezerwacji mieszkań od deweloperów. – Jest ich nawet więcej niż przed rokiem, gdy zapowiadany był program 'Bezpieczny Kredyt 2 proc.’ – wskazuje Marek Wielgo.

W tym roku wyraźnie wzrosła liczba rezerwacji w Łodzi, Poznaniu i Trójmieście. Mniej jest ich natomiast w Warszawie, co pokazuje, że tutejsi deweloperzy nie palą się do „mrożenia” mieszkań w ofercie – mówi Marek Wielgo.

Zdaniem eksperta nie można wykluczyć, że część potencjalnych nabywców wstrzyma się z zawarciem umowy deweloperskiej do lipca, gdy wszystkie mieszkania w ofercie będą objęte ochroną Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego (DFG).

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *