Mieszkanie za remont. W jakich miastach działa program, jakie są kryteria?

Mieszkanie za remont jest rządowym programem, który umożliwia osobom o niskich dochodach otrzymanie własnego lokum. Program realizowany jest przez samorządy, które do tego celu wykorzystują gminne lokale w złym stanie. Nieruchomości, które są remontowane w ramach programu, niekiedy można tanio wykupić. Zdjęcie

Mieszkanie Za Remont W Jakich Miastach Dziala Program Jakie Sa Kryteria Ba906d3, NEWSFIN

Program mieszkanie za remont działa w miastach, które zdecydowały się do niego przystąpić /123RF/PICSEL Reklama

Jak działa Mieszkanie za remont?

Rządowy program Mieszkanie za remont nie jest programem realizowanym przez wszystkie gminy – każda z nich samodzielnie decyduje, czy chce do niego przystąpić. 

Zazwyczaj decyzja taka podejmowana jest na podstawie liczby lokali, które są własnością samorządu i które spełniają kryteria programu.

To, czy w danej gminie funkcjonuje „mieszkanie za remont”, można sprawdzić na stronie internetowej urzędu gminy. Jeśli przystąpiła ona do programu, na jej stronie dostępny jest kalendarz naboru wniosków, lista lokali do remontu oraz kryteria, jakie powinni spełniać wnioskujący.

Reklama

Na ten moment program działa w wielu dużych miastach w Polsce, ale również w mniejszych gminach. Do programu przystąpiły np. Zgierz, Kołobrzeg, Chorzów, Tomaszów Mazowiecki, Pyskowice, ale i Warszawa, Kraków, Poznań czy Katowice.

W każdej lokalizacji mogą obowiązywać różne wymogi dla wnioskodawców.

Mieszkanie za remont w Warszawie – jakie warunki?

W Warszawie obecnie jest udostępnionych ponad 2800 mieszkań, które spełniają kryteria programowe. Jeśli ubiegający się o udział w programie posiadają odpowiednie środki remontowe i podpiszą stosowną umowę z urzędem miasta, mogą przeprowadzić remont, a następnie długoterminowo wynajmować lokal od miasta w bardzo atrakcyjnej cenie. Koszty poniesione na prace naprawcze są zwracane w formie niskiego czynszu.

Remont należy przeprowadzić w okresie roku od podpisania umowy. Miasto odbierając efekty prac sprawdza, czy doprowadziły one mieszkanie do ściśle określonego w umowie standardu.

Aby zaklasyfikować się do programu należy spełnić konkretne kryteria dochodowe. W stolicy program dotyczy wyłącznie osób, które kwalifikują się do otrzymania lokalu komunalnego. Czyli nie zarabiają więcej niż 1971 zł netto w przypadku singli, a jeśli chodzi o rodziny – zarobki czterech osób nie mogą przekraczać 4 467,59 zł netto.

Mieszkanie za remont w Krakowie – jakie są warunki?

W Krakowie o udział w programie można było starać się do końca marca. Stolica Małopolski jest jednym z miast, w którym program Mieszkanie za remont cieszył się największą popularnością. Nic dziwnego, ponieważ Kraków jest jednocześnie jednym z najdroższych miast pod względem cen nieruchomości na mapie Polski.

W Krakowie nie brakuje pustostanów, jednak wiele z nich znajduje się w kamienicach, co nierzadko dyskwalifikuje je z programu. W dalszym ciągu jednak miasto jest w stanie wygospodarować mieszkania spełniające stosowne kryteria – dlatego przystąpiło do programu drugi raz z rzędu.

Aby ubiegać się o tani najem mieszkania w zamian za jego wyremontowanie, należało spełnić kryterium dochodowe. Wynosiło ono:

  • 150-350 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa jednoosobowego
  • 125-300 proc. najniższej emerytury dla gospodarstwa dwuosobowego
  • 100-250 proc. najniższej emerytury – w gospodarstwie wieloosobowym

Kolejnym warunkiem był brak zaległości z tytułu najmu lokalu, który jest aktualnie zajmowany.

Jeżeli do konkretnego lokalu zgłosiło się więcej chętnych, miasto decydowało o przyznaniu lokalu rodzinie, która otrzymała największą liczbę punktów. Punktacja obejmowała aktualną powierzchnię mieszkalną w przeliczeniu na jedną osobę, liczbę osób zamieszkujących nieruchomość, posiadanie dzieci, bezdomność, niepełnosprawność.

Dofinansowanie w Mieszkaniu za remont

Program przewiduje również przyznanie dofinansowania w wysokości 40 tysięcy złotych. Dofinansowanie jest związane z przeprowadzeniem konkretnych prac remontowych. W przypadku wykończenia łazienki z toaletą lub osobnej toalety i łazienki można uzyskać dofinansowanie nawet 90 proc. kosztów (nie więcej niż 25 tysięcy złotych).

W przypadku wykonywania instalacji i ogrzewania gazowego, elektrycznego lub podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, można liczyć na dofinansowanie w wysokości 10 tysięcy złotych. Dodatkowo można ubiegać się również o 5 tysięcy złotych na wykonanie dokumentacji technicznej oraz kolejne 5 tysięcy złotych na zalegalizowanie samodzielnie przeprowadzonych zmian w nieruchomości.

KO

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 73: (Nie)widzialna ręka rynku. Spór trwa, kto ma rację? INTERIA.PL

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *