Dotacje z KPO dla firm z branży HoReCa oraz turystycznej i kulturalnej

Dotacje Z Kpo Dla Firm Z Branzy Horeca Oraz Turystycznej I Kulturalnej 8965a57, NEWSFIN

Foto: Adobe Stock

dgk

W ramach naboru, który rozpocznie się w maju, do rozdysponowania jest 1,2 mld zł. Jak powiedział w Krakowie wiceszef resortu funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas, głównym zadaniem programu jest wsparcie modernizacji mikro i małych firm z branż, które podczas pandemii Covid-19 zostały dotknięte różnego rodzaju zakazami i ograniczeniami, przez co  poniosły duże straty finansowe. Pieniądze mogą być przeznaczone np. na rozszerzenie oferty hotelu, wyposażenie czy rozbudowę kawiarni lub restauracji, a także na ewentualną dywersyfikację ich działalności.

– Wszystko po to, aby po tym wsparciu przedsiębiorstwa były po prostu mocniejsze i mogły funkcjonować na rynku turystycznym – wskazał Protas.

Jak wyjaśnia jego resort, chodzi o stworzenie warunków do budowania odporności na wypadek kolejnych kryzysów oraz rozwój przedsiębiorczości polskich firm.

Bezzwrotne dotacje z KPO są przeznaczone dla przedsiębiorstw z całej Polski, które w latach 2020 lub 2021 odnotowały spadek obrotów w wysokości co najmniej 30 proc. rok do roku.

Budżet programu „A1.2.1. Inwestycje dla przedsiębiorstw w produkty, usługi i kompetencje pracowników oraz kadry związane z dywersyfikacją działalności w ramach KPO” (potocznie nazywany HoReCa) wynosi ponad 1,2 mld złotych. Pozwoli on na wsparcie co najmniej 2,5 tys. przedsiębiorstw.

Wysokość dotacji wyniesie od 50 tys. złotych do 540 tys. złotych. Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych to 600 tys. złotych. Wymagany jest wkład własny – minimum 10 proc. kosztów kwalifikowalnych.

Realizacja inwestycji nie powinna być dłuższa niż 12 miesięcy i musi zakończyć się przed 31 stycznia 2026 r.

Szczegółowe zasady naboru podano na stronie parp.gov.pl.

Dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy można otrzymać na działania w ramach trzech komponentów:

1. inwestycyjnego:

– zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wprowadzenia na rynek nowych produktów/usług,

– roboty budowlane, w tym budowa nowych linii produkcyjnych,

– zakup maszyn i urządzeń wyposażenia,

2. szkoleniowego:

– podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników,

– unowocześnienie lub rozszerzanie profilu działalności,

3. doradczego:

– opracowanie modelu biznesowego,

– przygotowanie procedur technicznych.

Wsparcie może obejmować również uzupełniająco koszty związane z zieloną transformacją (dotyczącą m.in. poprawy efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii) oraz z transformacją cyfrową (np. zastosowania automatyzacji procesów, modernizacją systemów telekomunikacyjnych oraz informatycznych).

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *