Przywrócenie 5-proc. stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe podniesie dynamikę cen w tej kategorii o 4 pkt. proc. Jest to równoznaczne z pełnym przerzuceniem podatku na ceny detaliczne – uważają ekonomiści Credit Agricole.
Przywrócenie 5-proc. stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe podniesie dynamikę cen w tej kategorii o 4 pkt. proc. – przewidują ekonomiści (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
Ogłoszona w ubiegłym tygodniu decyzję rządu dotyczącą przywrócenia 5-proc. stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe od 1 kwietnia zmieniła prognozy ekspertów dotyczące cen.
„Uważamy, że w pierwszym kwartale tego roku dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych osiągnie swoje minimum lokalne na poziomie 3,0 proc. rdr. Prognozujemy, że przywrócenie 5-proc. stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe podniesie dynamikę cen w tej kategorii o 4 pkt. proc., co jest równoznaczne z pełnym przerzuceniem podatku na ceny detaliczne” – prognozują eksperci Credit Agricole.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Polska przestawia gospodarkę na nowe tory. Będzie nowy podatek?
Ich zdaniem w konsekwencji w drugim kwartale nastąpi ponowny wzrost dynamiki cen żywności, która pozostanie na podwyższonym poziomie do początku 2025 r. „Wpływ przywrócenia 5-proc. stawki VAT na żywność będzie w pewnym stopniu kompensowany przez utrzymujący się spadek cen surowców rolnych” – dodają ekonomiści.
Ekonomiści szacują, że w kwietniu 2025 r. roczna dynamika cen żywności wyraźnie obniży się z uwagi na efekty wysokiej bazy związane z przywróceniem stawki VAT w 2024 r.
Ceny w górę. Eksperci nie mają wątpliwości
W drugiej połowie 2025 r. eksperci spodziewają się „stopniowego zwiększenia dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych ze względu na prognozowany wzrost światowych cen surowców rolnych, będący skutkiem ograniczenia ich podaży z uwagi na obecną niską opłacalność produkcji” – czytamy w raporcie.
Prognozy Credit Agricole zakładają, że w całym 2024 r. dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych zwiększy się do 3,7 proc. wobec 15,4 proc. w 2023 r., a w 2025 r. obniży się do 3,5 proc.
W ubiegłym tygodniu resort finansów poinformował, że nie przedłuży obniżenia stawki VAT na żywność po 31 marca. Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 1 lutego 2022 r.