Wciąż brakuje talentów na rynku pracy. Najgorzej jest w finansach i nieruchomościach

W Polsce aż 66 proc. organizacji ma trudności w obsadzaniu wakatów nowymi pracownikami o pożądanych kompetencjach. To wynik o 6 punktów procentowych mniejszy niż w 2023 roku (72 proc.), a także niższy niż średnia globalna (75 proc.) – wynika z najnowszego raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów”.

Wciaz Brakuje Talentoacutew Na Rynku Pracy Najgorzej Jest W Finansach I Nieruchomosciach 842ef08, NEWSFIN

fot. Andrii Yalanskyi / / Shutterstock

Według raportu ManpowerGroup „Niedobór talentów” największe trudności z obsadzeniem miejsc pracy nowymi pracownikami mają firmy z obszaru finansów i nieruchomości (74 proc.), dóbr i usług konsumenckich (71 proc.), a także energetyki i usług komunalnych (70 proc.). O trudności w rekrutacji pracowników z pożądanymi umiejętnościami na podobnym poziomie mówią także firmy sektora transportu, logistyki i motoryzacji (69 proc.), a także nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (68 proc.).

Badanie pokazuje, że najtrudniejszymi do znalezienia są kandydaci posiadający umiejętności z obszaru IT i analizy danych – sygnalizuje to 23 proc. organizacji, a także te techniczne, o czym mówi 22 proc. polskich firm. Brakuje też specjalistów z zakresu sprzedaży i marketingu (19 proc.), a także obsługi klienta (18 proc.).

Dużym trudniej o kompetentny zespół

Duże kłopoty z pozyskiwaniem kandydatów o pożądanych kompetencjach mają przedsiębiorstwa zatrudniające od 250 do 999 pracowników.  Aż 71 proc. z nich odczuwa niedobór kadr. Z podobnym poziomem braku talentów zmagają się także duże firmy zatrudniające powyżej 5 tys. osób (69 proc.). Na niedobory na podobnym poziomie wskazują także pracodawcy z zespołami liczącymi 10-49 (67 proc.), a także 50-249 pracowników. Nieco mniejszy problem z obsadzeniem stanowisk pożądanymi kandydatami mają pracodawcy z kadrą nieprzekraczającą 10 osób (63 proc.). Najniższy niedobór odpowiednich kandydatów deklarują natomiast firmy zatrudniające 1000 – 4999 talentów.

Natomiast jeśli chodzi o lokalizację firm, to najtrudniej o kompetentną kadrę organizacjom z Polski wschodniej (76 proc.) i południowej (73 proc.). Z kolei najmniejszy problem mają z tym pracodawcy w centralnej (61 proc.) i północnej (56 proc.) części kraju.

Sytuacja się poprawia?

Według Tomasza Walenczaka, dyrektora generalnego ManpowerGroup w Polsce, choć wciąż poziom niedoboru talentów w Polsce jest wysoki (66 proc.), to spadek o 6 punktów procentowych w porównaniu z zeszłorocznym badaniem wskazuje na to, że ta sytuacja zaczyna się nieco poprawiać.

– Rynek pracy przechodzi technologiczną transformację, szybko dążąc ku wykorzystaniu sztucznej inteligencji, digitalizacji i automatyzacji wielu procesów, dlatego właśnie umiejętności pracowników z zakresu IT i analizy danych są tymi najbardziej poszukiwanymi przez organizacje – uważa Tomasz Walenczak. – Pomimo wielu wyzwań rynkowych, pracodawcy nieustannie powinni skupiać się na pracownikach, ich nastrojach, utrzymaniu talentów w przedsiębiorstwach. Kładąc nacisk na rozwój, upskilling lub reskilling w obrębie organizacji, będą w stanie zbudować zespoły z najlepszymi ekspertami na rynku dostosowując je jednocześnie do ewoluującego rynku pracy.

Firmy zwiększają elastyczność i podwyższają wynagrodzenie

Aby przeciwdziałać niedoborowi talentów, organizacje zamierzają m.in. zwiększyć elastyczność pracowników w zakresie miejsca i czasu pracy (45 proc.), a także podwyższać wynagrodzenie (39 proc.). Pracodawcy w Polsce chcieliby również otworzyć się na bardziej elastyczne formy względem czasu pracy, jak zatrudnienie na niepełny etat oraz dobór godzin pracy (30 proc.).

– Elastyczność w zakresie miejsca i czasu pracy to jeden z ważniejszych punktów branych przez kandydatów pod uwagę podczas oceny pracodawcy – mówi Luiza Luranc-Jaworek, dyrektor sprzedaży w ManpowerGroup. – Praca w niepełnym wymiarze etatu wciąż jest w Polsce mało popularna, w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej. Cieszy zatem fakt, że coraz więcej firm otwiera się na takie rozwiązanie, zyskując tym samym szanse na pozyskanie dodatkowych specjalistów.

Według ekspertki dla kandydatów coraz ważniejsze jest środowisko do jakiego dołączają, stwarzanie szans na rozwój z jednoczesnym mentoringiem, wsparciem przełożonych w prowadzeniu ścieżki kariery.

– Osoby planujące zmianę organizacji poszukują również szansy na realizację własnych pomysłów, bycia częścią firmy, zmian i usprawnień, które powinny nieustannie zachodzić – uważa Luiza Luranc-Jaworek. – Dostosowanie się do potrzeb kandydatów jest zatem dziś niezbędne, jeśli celem jest pozyskanie z rynku najlepszych specjalistów.

Talentów brakuje nie tylko w Polsce

Dane pokazują, że z niedoborem talentów borykają się firmy na całym świecie. Problem ze zrekrutowaniem odpowiednich pracowników zgłasza globalnie aż 75 proc. przedsiębiorstw, co jest wynikiem wyższym o 9 punktów procentowych w porównaniu z deklaracjami polskich pracodawców. Wskaźnik ten jest niższy o 2 punkty procentowe w porównaniu rocznym, powrócił do globalnego poziomu niedoboru deklarowanego przez organizacje w 2022 roku (75 proc.).

Natomiast biorąc pod uwagę poziom trudności w zrekrutowaniu pożądanych pracowników wśród sąsiadujących z nami krajów, identyczny poziom niedoboru deklarują firmy w Czechach (66 proc.). Większe problemy mają firmy słowackie (79 proc.) i niemieckie (82 proc.), wśród których konkurencja o pożądane talenty jest jedną z największych spośród badanych krajów.

Badanie „Niedobór talentów” zostało zrealizowane na próbie 525 pracodawców w Polsce i ponad 40 tys. firm na świecie, w okresie pomiędzy 2 a 31 października 2023 roku.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *