Przedstawiciele firm zza wschodniej granicy podkreślają, że nie mogą wykonać zielonych inwestycji. Jednocześnie nie chcą jednak płacić podatku węglowego za brak takowych. Jako przyczynę podają wojnę z Rosją. Polscy hutnicy nie zgadzają się na ulgi – informuje poniedziałkowy „Puls Biznesu”.
Poniedziałkowy „Puls Biznesu” informuje, że firmy importujące produkty energochłonne od kilku miesięcy muszą przedstawiać dane dotyczące m.in. śladu węglowego. To jeden z wymogów unijnych, dzięki którym państwa członkowskie wdrożą instrument CBAM, czyli podatek węglowy. Mają go płacić importerzy dostarczający wyroby, których produkcja jest związana z wysoką emisją szkodliwych związków chemicznych. W pełniej krasie CBAM ma obowiązywać od 2026 r.
Na unijnym forum trwają dyskusje, jak potraktować ogarniętą wojną Ukrainę — ma płacić węglową daninę czy powinna mieć ulgi. Ukraińscy politycy o sprawie mówią niewiele, nie chcąc poruszać drażliwego tematu przed ustaleniem spraw związanych z pomocą wojskową, przedsiębiorcy natomiast już zaczynają zabiegać o ulgowe traktowanie – pisze „PB”.
Gazeta cytuje dyrektora generalnego Metinvestu działającego w branżach hutniczej i wydobywczej Jurija Ryżenkowa, który mówi, że „gdyby nie było wojny, mielibyśmy czas na przygotowania do zielonej transformacji”. Teraz np. instytucje finansowe wysoko oceniają ryzyko ich kredytowania.
– Oczekujemy, że Unia podejmie odpowiednie kroki – dodaje.
Zapaść w polskim hutnictwie. Zakład w Częstochowie od miesięcy na postojowym, a pieniądze na pensje się skończyły
Zapaść w polskim hutnictwie trwa od lat. Jednym z większych zakładów jest Huta Liberty Częstochowa, która "stoi" już od początku roku. Spółka i władze miasta apelują o "natychmiastowy dostęp do kapitału obrotowego, który mogą zapewnić polskie instytucje finansowe".
WIĘCEJ…
"Nie tylko przedstawiciele Metinvestu mają obawy związane z wprowadzeniem podatku węglowego. Cytowany przez Politico Jozsef Csapo, zastępca dyrektora generalnego ds. technologii i strategii w ArcelorMittal w Krzywym Rogu, w artykule dotyczącym skutków systemu CBAM powiedział, że "Ukraina zostanie rzucona na kolana". Natomiast zajmujący się doradztwem dla firm hutniczych Stanislav Zinczenko oszacował straty wynikające z CBAM dla ukraińskich podmiotów na 1,4 mld USD”– podaje „PB”.
Jaką formę opodatkowania wybrać?
Własna działalność gospodarcza a podatki
Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]
KupDarmowy zapisWyślijImięJeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:NIP (bez myślników) Nazwa firmy Ulica, numer budynku/lokalu Kod pocztowy Miasto Wyślij
NazwiskoWedług gazety Ukraińcy proponują dwa rozwiązania problemu:
- Ukraina może częściowo przystąpić do Europejskiego Systemu Handlu Emisjami, co przyspieszyłoby jej akcesję do UE
- W praktyce odroczenie podatku węglowego i zobowiązanie się Ukrainy do wdrożenia własnego systemu handlu uprawnieniami do emisji oraz uczestnictwa w Europejskim Zielonym Ładzie.
Polskie hutnictwo nie chce wyjątków. Motywuje to faktem, że wprowadzenie ulg dla Ukrainy spowoduje podobne żądania ze strony Brazylii, Turcji, Chin czy Indii (choć oczywiście będą one inaczej umotywowane). Jak na razie prognozują, że UE raczej się na ulgi nie zgodzi, gdyż doprowadziłoby to do destabilizacji całego systemu CBAM. Poza tym zwraca uwagę, że podatek węglowy nie obejmie całego ukraińskiego hutnictwa, a jedynie tę część produkcji, która trafia na eksport do UE.
opr. aw/pap