To już ostatni dzwonek na poprawki w deklaracji podatkowej za 2024 r. Zamiast czekać na automatyczną akceptację PIT, lepiej zweryfikować zawarte w nim dane. Roczny formularz może wskazywać niedopłatę. W takim przypadku podatnik na jej zapłatę ma czas do 30 kwietnia.
Darmowy program do rozliczaniaPIT 2023/2024Pobierz e-pity 2023 Uruchom on-line
Zbliża się ostateczny termin na złożenie deklaracji podatkowej za 2023 roku. Wprawdzie rządowy program "Twój e-PIT" automatycznie zatwierdzi wygenerowany formularz podatkowy, to jednak warto zajrzeć do niego i upewnić się, że uwzględnia wszystkie przysługujące ulgi podatkowe. Czujności powinni zachować również rodzice, ponieważ jedna opcja umożliwiająca otrzymanie wyższego zwrotu wymaga zaznaczenia specjalnego pola.
Formularze PIT można też składać elektronicznie do północy. Natomiast PIT w formie papierowej w urzędach skarbowych. Jak przypomina Ministerstwo Finansów, do 30 kwietnia 2024 r. urzędy skarbowe w całej Polsce (z wyjątkiem wyspecjalizowanych urzędów skarbowych) będą czynne do godz. 18:00. W przypadku zeznań wysłanych pocztą o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego.
Kiedy zwrot podatku wpłynie na konto?
Jeżeli z wypełnionego zeznania rocznego PIT wynika, że podatnikowi przysługuje zwrot za ubiegły rok kalendarzowy, warto pamiętać, że sposób złożenia formularza podatkowego ma wpływ na maksymalny czas oczekiwania na pieniądze. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nadpłata podatku podlega zwrotowi w terminie:
- do 45 dni – PIT złożony elektronicznie,
- do 3 miesięcy – PIT w wersji papierowej.
Część podatników może otrzymać zwrot nadpłaconego podatku jeszcze wcześniej niż w ciągu 45 dni. Specjalna preferencja w tym zakresie dotyczy osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, która uprawnia do zwrotu podatku w ciągu 30 dni od dnia złożenia formularza PIT. Obowiązkiem podatnika jest poinformowanie organu podatkowego o fakcie posiadania Karty. W praktyce w tym celu należy zaznaczyć to w polu "informacje uzupełniające" na deklaracjach podatkowych.
ReklamaChcesz rozliczyć PIT za 2023 rok?Uruchom on-line
"Dodatkowa" ulga na dziecko
Ulga na dziecko jest jedną z najpopularniejszych preferencji podatkowych. Szczegóły rozliczenia tzw. ulgi prorodzinnej omawialiśmy w artykule pt. "Ulga na dziecko w pigułce. Prosty poradnik dla każdego". Warto pamiętać o zaznaczeniu jednej opcji w rozliczeniu PIT, która umożliwia otrzymanie wyższego zwrotu podatku.
Brak możliwości odliczenia ulgi prorodzinnej z podatku (gdy podatnik nie przekroczył kwoty wolnej lub gdy np. ma do zapłacenia tylko niewielką kwotę zapłacenia podatku) to nie problem. Rodzic może skorzystać z tzw. dodatkowego zwrotu w ramach zapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Taka sytuacja może mieć miejsce, np. gdy roczny dochód osób uprawnionych do korzystania z ulgi na dziecko nie przekracza 30 tys. zł, czyli kwoty wolnej od podatku.
Warto pamiętać, że „dodatkowy” zwrot ulgi na dziecko nie jest uwzględniany automatycznie w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego w usłudze Twój e-PIT. Aby skorzystać z tej opcji w zeznaniu podatkowym PIT-36 lub PIT-37, podatnik powinien wypełnić część zatytułowaną „Dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci”. Jednocześnie warto zaznaczyć, że kwota zwrotu nie może przekroczyć zapłaconych przez podatnika składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Przedsiębiorcy muszą wypełnić i wysłać PIT samodzielnie
Automatyczna wysyłka deklaracji podatkowej przez rządowy program nie obejmuje osób prowadzących działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy muszą samodzielnie wypełnić zeznanie. W tym roku mogą zrobić to również za pośrednictwem usługi "Twój ePIT". Dokument przygotowany w systemie jest częściowo uzupełniony danymi posiadanymi przez Krajową Administrację Skarbową. W praktyce oznacza to, że formularz będzie zawierał dane rejestracyjne podatnika, wpłacone przez niego w trakcie roku zaliczki na podatek dochodowy lub kwoty wpłaconego ryczałtu. Jeżeli przedsiębiorca otrzymywał w trakcie roku równolegle dochody, np. z pracy na etacie, umowy zlecenia, renty, emerytury lub zasiłków to pod uwagę zostaną wzięte wszystkie ulgi wskazane w informacjach przekazanych przez płatników. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Roczna deklaracja PIT również od najmu
O konieczności rozliczenia rocznej deklaracji podatkowej muszą także pamiętać właściciele nieruchomości wynajmujący mieszkanie, dom, garaż, czy miejsce parkingowe. Zgodnie z przepisami mają oni obowiązek rozliczyć się z fiskusem z uzyskanych przychodów. W tym celu trzeba wypełnić PIT-28. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule pt. "Wynajmujesz mieszkanie? PIT-28 wypełnisz i wyślesz online".
Jak zmniejszyć kwotę podatku do zapłaty?
Ulgi podatkowe i odliczenia w PIT dzieli się na grupę tych, które uszczuplają wysokość dochodu do opodatkowania (tzw. odliczenia od dochodu), te, które odlicza się od podatku oraz preferencje polegające na zwolnieniu przychodów do określonej kwoty. Podatnicy mogą łącznie skorzystać z następujących ulg podatkowych:
- ulga na dziecko – tzw. prorodzinną,
- ulga abolicyjna (za pracę za granicą),
- odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne,
- ulga na internet,
- ulga dla młodych,
- ulga dla rodzin 4+,
- ulga dla pracujących seniorów,
- ulga na IKZE,
- ulga za darowiznę,
- ulga rehabilitacyjna,
- ulga termomodernizacyjna,
- ulga na nowe technologie,
- ulga na leki,
- odliczenie składek na związki zawodowe,
- ulga odsetkowa,
- ulga covidowa,
- ulga dla krwiodawców.
Niedopłata podatku
Z rocznego rozliczenia podatkowego za ubiegły rok może także wynikać, że zamiast podatku do zwrotu, jest niedopłata. W takiej sytuacji podatnicy mają czas na uregulowanie zobowiązania do 30 kwietnia 2024 r. Po tej dacie urząd skarbowy naliczy odsetki ustawowe za zwłokę w zapłacie.
W niektórych przypadkach osoby posiadające podatek do zwrotu mogą nie doczekać się przelewu z urzędu skarbowego. W takiej sytuacji mogą znaleźć się osoby, które posiadają nieuregulowane zobowiązania np. z tytułu mandatów. Podatnicy muszą liczyć się z pomniejszeniem kwoty podatku do zwrotu o sumę niezapłaconych zaległości.
Przekaż 1,5 proc. wybranej OPP
O czym warto również pamiętać, zanim zaakceptujemy i wyślemy formularz za 2024 roku? Każdy podatnik ma możliwość przekazania 1,5 procent podatku dochodowego na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP). Program "Twój e-PIT" umożliwia również wpisanie celu szczegółowego. Jeżeli kwota nie zostanie przekazana podmiotowi z bazy OPP, to pieniądze trafią prosto do budżetu państwa.