Rząd w marcu nie da Polakom zarobić. Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych bez zmian

W marcu oprocentowanie oraz marże oszczędnościowych obligacji skarbowych zostało pozostawione na poziomie z lutego – poinformował w piątek resort finansów.

Rzad W Marcu Nie Da Polakom Zarobic Oprocentowanie Obligacji Oszczednosciowych Bez Zmian Fcb0757, NEWSFIN

fot. Proxima Studio / /  Shutterstock/3D character

Jak wyjaśniono, w marcu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,05 proc., a 2-letnich 6,3 proc., w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym. Z kolei oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,4 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,55 proc. dla 4-latek oraz 6,80 proc. dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu "Rodzina 800 plus" oprocentowane będą w marcu odpowiednio 6,75 proc. i 7,05 proc. w pierwszym roku.

Zobacz takżeChcesz inwestować? Nie powiemy Ci w co, ale powiemy jak! Pobierz Akademię Inwestowania II

Ministerstwo podkreśliło, że marże dla obligacji również pozostawiono na niezmienionym poziomie.

Przypomniano, że oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w marcu 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych oraz 0,50 proc. dla 2-letnich.

W przypadku oprocentowania obligacji 4-letnich, to ulega ono zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,25 proc. Ten sam mechanizm obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, choć w tym przypadku marża wynosi 1,50 proc.

Jak dodano, bez zmian pozostawiono też preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku obligacji 4- i 10-letnich. Wynoszą one odpowiednio: 1,75 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 2 proc. dla 12-letnich.

"W marcu oprocentowanie obligacji oszczędnościowych oraz marże w kolejnych okresach odsetkowych pozostawiliśmy bez zmian, na atrakcyjnym poziomie. Szeroka oferta skarbowych obligacji detalicznych umożliwia naszym klientom zbudowanie własnego planu oszczędzania dostosowanego do indywidualnych potrzeb" – wskazał cytowany w komunikacie wiceminister finansów Jurand Drop.

Dodał, że planując oszczędzanie, znaczenie może mieć również to kiedy wypłacane są odsetki. "Można je bowiem otrzymywać na bieżąco, w trakcie życia obligacji lub też skumulowane, w łącznej wysokości – przy wykupie danego instrumentu" – zauważył przedstawiciel MF.

Ministerstwo poinformowało, że od 26 lutego można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Obligacje oszczędnościowe można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A. Obligacje można nabyć również przez internet na: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe, a także poprzez aplikację mobilną PeoPay. (PAP)

mick/ mmu/

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *