Robotyzacja nie oznacza automatycznie zwolnień. Czy to wystarczy, aby zmienić branżę?

Rosnący odsetek osób w wieku poprodukcyjnym w społeczeństwie, w połączeniu ze zmniejszającą się liczbą osób aktywnych zawodowo, oznacza zauważalne przyspieszenie automatyzacji i robotyzacji. Eksperci podkreślają, że ta zmiana nie jest równoznaczna ze zmniejszeniem zatrudnienia; raczej wiąże się z dostosowaniem operacji — szczególnie w produkcji, magazynach i centrach logistycznych — do zmieniających się wymagań rynku pracy i całego świata. Dla pracowników może to oznaczać konieczność nabycia nowych umiejętności, ale stanowi również okazję do rozwoju, jak podkreślają specjaliści IKEA.

Robotyzacja Nie Oznacza Automatycznie Zwolnie Czy To Wystarczy Aby Zmieni Bran B1f47d6, NEWSFIN

zdjęcie: studiostoks // Shutterstock

– Automatyzacja i robotyzacja są niezbędne dla naszych operacji, a także stanowią odpowiedź na wyzwania demograficzne, z którymi się spotykamy. Brakuje pracowników chętnych do podjęcia ról w produkcji. Tak więc, chociaż automatyzacja fabryk była kluczowa od lat, teraz wyraźnie przyspieszyliśmy jej wdrażanie – mówi Małgorzata Dobies-Turulska, prezes IKEA Industry Polska i dyrektor zarządzająca IKEA Industry Zbąszynek, w wywiadzie dla agencji Newseria.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że odsetek ludności w wieku poprodukcyjnym w Polsce wzrósł z 7% w 1950 r. do prawie 24% w 2024 r. Prognozy wskazują, że do 2060 r. osoby w wieku 65 lat i starsze będą stanowić około 30% populacji, zwiększając się o 2,5 mln w porównaniu z danymi z 2022 r. Liczba osób aktywnych zawodowo w czwartym kwartale 2024 r. wyniosła ponad 17,8 mln, co jest liczbą o 56 tys. mniejszą niż w trzecim kwartale 2024 r. i o 128 tys. mniejszą niż w czwartym kwartale 2023 r.

Zobacz takżeJak sztuczna inteligencja wpłynie na pracę księgowych

– W IKEA nieustannie dążymy do tego, aby nasze produkty były przystępne cenowo, przy jednoczesnym przestrzeganiu zasad demokratycznego projektowania. Wiąże się to z zapewnieniem, że nasze produkty są nie tylko funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie, ale także zrównoważone. Nasze zaangażowanie w automatyzację procesów produkcyjnych pozwala nam wprowadzać innowacyjne materiały i rozwiązania, co z kolei podnosi jakość naszej oferty. Optymalizując wydajność produkcji, możemy szybko reagować na zmieniające się wymagania rynku, zapewniając, że stale spełniamy potrzeby naszych klientów – wyjaśnia Małgorzata Dobies-Turulska.

Zgodnie z planami ujawnionymi kilka lat temu, IKEA zamierza do końca 2025 roku zautomatyzować 800 stanowisk na całym świecie.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *