Przełom w broni strzeleckiej. Chiny opracowały karabin elektromagnetyczny wystrzeliwujący 3 tys. pocisków na minutę

Przeom W Broni Strzeleckiej Chiny Opracoway Karabin Elektromagnetyczny Wystrzeliwujcy 3 Tys Pociskw Na Minut 76874f4, NEWSFIN

Chiny stworzyły karabin elektromagnetyczny o niezwykle wysokiej szybkostrzelności. To mogłoby zrewolucjonizować osobistą broń żołnierzy oraz policjantów

Foto: Adobe Stock

Michał Duszczyk

Chińscy inżynierowie od wielu lat pracowali nad karabinkiem elektromagnetycznym typu coil gun i w końcu stworzyli wersję gotową do zastosowania. Za tym innowacyjnym rozwiązaniem stoją naukowcy z Uniwersytetu Inżynieryjnego PLA. Ich projekt to stosunkowo kompaktowa broń, która może wystrzeliwać aż 3000 pocisków na minutę. Jak informuje portal Interesting Engineering, ta technologia przewyższa szybkostrzelność konwencjonalnej broni palnej, takiej jak słynny AK-47, który strzela z prędkością około 600 pocisków na minutę.

Jak funkcjonuje broń elektromagnetyczna?

Należy jednak zaznaczyć, że coil gun i AK-47 to zupełnie różne rodzaje karabinków. Chiński wynalazek to broń, która nie wykorzystuje prochu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu akumulatorów litowo-jonowych oraz cewków elektromagnetycznych, zamiast zapalników i prochu, a metalowe dyski przypominają monety, zamiast kul. Taka konstrukcja pozwala na nieprzerwany ogień ciągły, przy minimalnym odrzucie oraz braku hałasu i błysku z lufy, które towarzyszą tradycyjnym wystrzałom. Coil gun działa jako akcelerator masy – liniowy silnik, który wykorzystuje impulsy magnetyczne do zwiększania prędkości pocisku.

Zespół kierowany przez profesora Xianga Hongjuna z Uniwersytetu Inżynieryjnego PLA ma już gotowy prototyp. Charakteryzuje się on układem typu bullpup (kompaktowa konstrukcja, przypominająca belgijski karabinek P90), dwudziestoma sekwencyjnymi cewkami miedzianymi o długości 20 mm oraz mini-komputerem, który precyzyjnie kontroluje synchronizację impulsów magnetycznych, zapewniając dostarczanie energii z nanosekundową dokładnością).

Źródło
No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *