Ozempic hamuje starzenie? Kolejne zaskakujące właściwości popularnego leku

Ozempic Hamuje Starzenie Kolejne Zaskakujace Wlasciwosci Popularnego Leku 7da46d4, NEWSFIN

Ozempic i podobne leki, lecząc otyłość, pomagają także zmniejszyć znacznie ryzyko zachorowania na nowotwory

Foto: Adobe Stock

Urszula Lesman

Semaglutyd, główny składnik takich leków, jak Wegovy i Ozempic, zmniejsza ryzyko śmierci u osób z nadwagą i chorobami układu krążenia – wynika z kilku niezależnych badań. Opublikowane w „JACC Journals”, czasopiśmie American College of Cardiology, badania pokazują, że semaglutyd może przynieść „daleko idące korzyści wykraczające poza nasze pierwotne wyobrażenia”. Tak twierdzi profesor Harlan M. Krumholz z Yale School of Medicine.

Na pytanie, czy te leki to „źródło młodości”, odparł, że „jeśli znacząco poprawiasz czyjeś zdrowie kardiometaboliczne, to stawiasz tę osobę w pozycji, w której będzie żyła dłużej i lepiej”. „To nie tylko unikanie zawałów serca. To promocja zdrowia. Nie zdziwiłbym się, gdyby poprawa zdrowia ludzi w ten sposób faktycznie spowalniała proces starzenia” – dodał profesor Krumholz.

Co przyniosły badania Ozempicu? Co leczy?

Naukowcy odkryli, że uczestnicy badań, którzy przyjmowali semaglutyd, umierali rzadziej ze wszystkich przyczyn, w tym także z przyczyn sercowo-naczyniowych i Covid-19. Lek ten łagodził również objawy niewydolności serca.

Uczestnicy – w sumie 17 604 osoby – mieli co najmniej 45 lat, nadwagę, rozwiniętą chorobę układu krążenia, ale nie cukrzycę, i byli monitorowani przez ponad trzy lata. Łącznie 833 uczestników zmarło podczas badania, przy czym 58 proc. zgonów było związanych z przyczynami sercowo-naczyniowymi, a 42 proc. z innymi przyczynami.

Infekcja była najczęstszą przyczyną śmierci poza chorobami układu krążenia, ale występowała ona rzadziej w grupie przyjmującej semaglutyd niż w grupie przyjmującej placebo.

Z badań wynika także, że Ozempic i podobne leki, lecząc otyłość, pomagają także zmniejszyć znacznie ryzyko zachorowania na nowotwory, takie jak rak piersi (szczególnie pomenopauzalny), rak jelita grubego, rak trzonu macicy, gruczolakorak przełyku, rak nerki, rak trzustki, rak wątroby i rak pęcherzyka żółciowego. Naukowcy znaleźli też dowody, że leki GLP-1 mogą pomóc poprawić funkcjonalność komórek NK (natural killer), które odgrywają kluczową rolę w odpowiedzi immunologicznej organizmu na guzy poprzez rozpoznawanie i niszczenie komórek złośliwych. Naukowcy odkryli również, że leki mogą zmniejszać ryzyko chorób, niezależnie od tego, ile schudną.

Najnowsze informacje na temat pozytywnych skutków ubocznych Ozempicu są jeszcze bardziej niezwykłe: osoby przyjmujące takie leki wydają się być mniej podatne na uzależnienie od alkoholu – informuje „Nature Communications”.

Zarówno semaglutyd, jak i tirzepatid (zawarty m.in. w leku Mounjaro), który jest w podobnych do Ozempicu lekach – działają poprzez naśladowanie hormonu GLP-1 (glukagonopodobny peptyd jeden), aby kontrolować głód i spowalniać trawienie. Jeśli chodzi o utratę wagi, w badaniach klinicznych uczestnicy stracili średnio do 20 proc. swojej masy ciała na tirzepatidzie i 15 proc. na semaglutydzie.

Skutki uboczne Ozempicu

Ozempic, jak każdy lek, ma też skutki uboczne. Przede wszystkim są to nudności, wymioty i biegunka, na tyle poważne, że około 5 proc. osób w badaniu semaglutydu zaprzestało przyjmowania leku, a 6–7 proc. w badaniu tirzepatidu.

Osoby w badaniu semaglutydu doświadczyły również problemów z kamieniami żółciowymi. Leki te wiążą się również z poważnymi ryzykami, w tym niewydolnością nerek, zapaleniem trzustki i rakiem tarczycy.

Innym skutkiem ubocznym jest tzw. ozempikowa twarz, czyli starzenie się twarzy, które jest efektem ubocznym nagłej utraty wagi, związane z wiotczeniem skóry. Co więcej, leki na odchudzanie działają tak długo, jak długo się je przyjmuje. Bardzo często po odstawieniu leku pacjenci odzyskali całą utraconą wagę.

Europejska Agencja Leków zezwoliła niedawno na stosowanie leku Wegovy – zawierającego podobnie jak Ozempic składnik aktywny semaglutyd, aby złagodzić niewydolność serca u osób z otyłością. Agencja poparła również stosowanie Wegovy w celu zmniejszenia poważnych zagrożeń serca i udarów u dorosłych z nadwagą lub otyłością bez cukrzycy – informuje Reuters.

Lek, znany chemicznie jako semaglutyd, został dopuszczony w Unii Europejskiej do leczenia otyłości od 2022 roku. Stał się objawieniem dla osób z nadwagą, a to ogromny rynek. Liczba osób otyłych na całym świecie przekroczyła miliard, szacują analitycy. Badania opublikowane w czasopiśmie „The Lancet” pokazują, że w 2022 roku – ostatnim roku objętym analizą – otyłych było 879 mln dorosłych i 159 mln dzieci na całym świecie.

Jednocześnie dane pokazują, że w 2022 roku na świecie około 532 mln osób miało niedowagę, w tym 183 mln kobiet, 164 mln mężczyzn, 77 mln dziewcząt i 108 mln chłopców.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *