Kredyty hipoteczne grzeją na rynku mieszkaniowym, a domy i mieszkania rosną jak grzyby po deszczu. Z drugiej strony złoto po gorączkowych podwyżkach cen zaczyna spadać tak jak słupki na wykresach ekonomistów badających marcową sprzedaż detaliczną – to oraz inne informacje znajdziecie w zestawieniu najważniejszych danych makroekonomicznych mijającego tygodnia.
1. Hipoteczny przymrozek. "Kredyt na start" znów rozpali rynek do czerwoności?
Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w marcu wzrosła w Polsce o 129,2 proc. rdr do 7,685 mld zł – podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK).
2. Mniejsze mieszkania, większe domy. Tak budowaliśmy w pierwszym kwartale 2024
Przeciętna powierzchnia mieszkania oddanego do użytku przez deweloperów w I kw. 2024 r. wyniosła 61,2 mkw. Była tym samym o 0,7 mkw. mniejsza niż rok wcześniej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Większe były za to oddawane do użytku domy jednorodzinne.
3. Domy drożeją szybciej od dużych mieszkań, ale wolniej niż kawalerki
Choć drożeją w dwucyfrowym tempie, to znacznie wolniej od kawalerek i najpopularniejszych metraży mieszkań. Tak w skrócie można opisać ostatnie wzrosty średnich kwot płaconych za domy jednorodzinne – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez Cenatorium.
Średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych w wybranych miastach
Infogram
4. Płace rekordowo wysokie, ale zatrudnienie spada coraz szybciej
Nominalne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło nowy rekord wszech czasów, realnie rosnąc w niemal rekordowym tempie. Towarzyszył temu jednak coraz głębszy spadek zatrudnienia.
5. Mocna przecena złota. Królewski metal spadł ze szczytu
Nieudana piątkowa próba ustanowienia nowego nominalnego rekordu wszech czasów w poniedziałek zakończyła się ostrą przeceną złota. Notowaniom królewskiego metalu nie sprzyjał także względnie spokojny weekend na Bliskim Wschodzie.
6. Amerykańska gospodarka rozczarowała. Wzrost PKB poniżej konsensusu, inflacja powyżej
Początek 2024 roku przyniósł nieoczekiwane wyhamowanie koniunktury w największej gospodarce świata. Tak przynajmniej wynika ze statystyk produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych, który w I kwartale rósł wyraźnie wolniej, niż to szacowali ekonomiści.
7. EuroPMI: coraz lepiej w usługach i coraz gorzej w przemyśle
Europejski przemysł nadal nie może wydobyć się z zapaści po kryzysie energetycznym. O ile jednak aktywność w sektorze wytwórczym cały czas maleje, to koniunktura w sektorze usług uległa poprawie – wynika z kwietniowych odczytów PMI.
8. Konsumenci nieco rozczarowali ekonomistów. Ale sprzedaż detaliczna i tak solidnie wzrosła
Marzec był drugim z rzędu miesiącem solidnego ożywienia w polskim handlu detalicznym. Konsumenci raźniej ruszyli na zakupy, lecz mimo to wyniki sprzedaży okazały się niższe od oczekiwań większości ekonomistów. Warto odnotować, że według GUS ceny w sklepach były średnio niższe niż rok temu.