Nowotwór jelita grubego może znaleźć swojego pogromcę. Naukowcy pracują nad przełomową terapią
Urszula Lesman
Naukowcy z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) w Daejeon opracowali technologię, która przekształca komórki raka jelita grubego w komórki podobne do normalnych, zamiast je niszczyć. To innowacyjne podejście do leczenia nowotworów stanowi znaczące odejście od tradycyjnych terapii nowotworowych, które często prowadzą do poważnych skutków ubocznych i ryzyka nawrotów choroby.
Jak działa nowa terapia nowotworowa?
Nowatorską technologie opracował zespól kierowany przez profesora Kwang-Hyun Cho z Wydziału Bioinżynierii i Inżynierii Mózgu KAIST. – Fakt, że komórki rakowe mogą zostać przekształcone z powrotem w komórki normalne, jest zdumiewającym zjawiskiem. Badanie to dowodzi, że taka rewersja może być systematycznie indukowana – podkreślił profesor Cho. Jego zdaniem Badania nad ostrą białaczką szpikową, rakiem piersi i rakiem wątrobowokomórkowym wykazały, że „zachęcanie komórek nowotworowych do różnicowania lub transróżnicowania” może prowadzić do tego typu rewersji.
Jednakże zidentyfikowanie kluczowych regulatorów odpowiedzialnych za te procesy pozostaje wciąż wyzwaniem. Jeśli uda się je wskazać i zastosować celowo w komórkach nowotworowych, mogą one zaoferować obiecującą alternatywę dla obecnych metod leczenia raka.
Konwencjonalne terapie nowotworowe koncentrują się na eliminacji komórek rakowych. Choć w wielu przypadkach są skuteczne, metody te napotykają jednak dwa kluczowe problemy: możliwość rozwoju oporności komórek rakowych i ich nawrotów oraz uszkodzenia zdrowych komórek, co skutkuje wyniszczającymi skutkami ubocznymi.
Zespół KAIST obrał radykalnie inne podejście, skupiając się na podstawowych przyczynach rozwoju nowotworów. Jego badania opierają się na założeniu, że komórki rakowe, podczas swojego przekształcania się z komórek normalnych, cofają się na ścieżce różnicowania – procesu, w którym komórki normalne dojrzewają do określonych typów funkcjonalnych.
Aby to zbadać, naukowcy stworzyli cyfrowy bliźniak sieci genowej zaangażowanej w trajektorię różnicowania komórek normalnych. Ten model komputerowy pozwolił im symulować i analizować złożone interakcje genów, które regulują różnicowanie komórek. Dzięki tym symulacjom zespół zidentyfikował główne molekularne przełączniki zdolne do skierowania komórek raka jelita grubego z powrotem do stanu podobnego do normalnego. Byłoby to jak „przycisk do wyłączania raka”. Wyniki te zostały następnie potwierdzone w eksperymentach molekularnych, badaniach komórkowych i próbach na zwierzętach.
Rewolucja w leczeniu raka? Zupełnie inne podejście
Implikacje tych badań są ogromne. Dzięki zmianie podejścia do leczenia raka, czyli rezygnacji z agresywnych terapii niszczenia komórek rakowych na rzecz ich przywracania do normalności, technologia ta może doprowadzić do opracowania nowej klasy terapii nowotworowych.
Takie terapie mogą potencjalnie minimalizować skutki uboczne a przede wszystkim zmniejszać ryzyko nawrotów. A to dwa najpoważniejsze obecnie wyzwania dla współczesnej onkologii.
Choć badanie koncentrowało się na raku jelita grubego, jego podstawowe zasady można rozszerzyć na inne typy nowotworów. Dzięki zastosowaniu technologii cyfrowego bliźniaka do różnych sieci genowych nowotworów, naukowcy mają nadzieję zidentyfikować podobne molekularne przełączniki w innych kontekstach, otwierając drogę do szeroko stosowanych nowoczesnych terapii nowotworowych.