Zespół z Penn State rozpoczął trening modelu AI do rozpoznawania zarówno fałszywych, jak i rzeczywistych emocji
Michał Duszczyk
Mimika twarzy nie zawsze odzwierciedla autentyczne uczucia. Ludzie potrafią się uśmiechać, nawet jeśli odczuwają smutek. Jest to wyzwanie dla systemów opartych na wizji komputerowej.
Jak odczytać emocje za pomocą czujników?
Rozpoznawanie prawdziwych emocji przez AI, dzięki rozwiązaniu opracowanemu przez naukowców z Penn State University, stanie się teraz prostsze. Badacze skonstruowali niewielki, elastyczny czujnik, przypominający rozmiarem plaster, który potrafi precyzyjnie identyfikować ukryte uczucia, nawet gdy nasza twarz nie ujawnia prawdy. Serwis Interesting Engineering, który opisuje to wynalazek, informuje, że przylepiany do skóry czujnik monitoruje różne fizjologiczne wskaźniki związane z emocjami: temperaturę skóry, wilgotność, tętno oraz poziom tlenu we krwi. Huanyu Cheng, kierujący badaniami, wyjaśnia, że nowa technologia posłuży np. do usprawnienia wsparcia zdrowia psychicznego. Jego zdaniem dane fizjologiczne, w połączeniu z informacjami o wyrazie twarzy, pomogą rozróżnić emocje prawdziwe od udawanych.
Urządzenie zostało wykonane z cienkowarstwowych, elastycznych plastrów metali takich jak złoto i platyna, ułożonych w faliste formy (co umożliwia łatwe dopasowanie do ruchów skóry). Niezależne zestawy czujników mogą jednocześnie rejestrować złożone sygnały, nie zakłócając się nawzajem. Zebrane informacje są bezprzewodowo przesyłane do telefonu lub serwera w chmurze. W przyszłości to umożliwi pracownikom służby zdrowia monitorowanie i analizowanie reakcji emocjonalnych pacjentów w czasie rzeczywistym, przy jednoczesnym zachowaniu anonimowości danych. Ostatecznie taką kontrolą nastroju miałby zająć się zaawansowany system AI. Zespół z Penn State rozpoczął już trening modelu AI do wykrywania zarówno fałszywych, jak i rzeczywistych emocji. W jednym z testów ochotnicy mieli za zadanie naśladować sześć podstawowych wyrazów twarzy – radość, złość, strach, zaskoczenie, obrzydzenie i smutek, podczas gdy czujnik monitorował ich parametry fizjologiczne. Model AI zidentyfikował te odegrane emocje z dokładnością przek