Gigawyciek danych. Baza 31 mln użytkowników w rękach hakerów

Internet Archive, unikalne archiwum internetu, padło ofiarą hakerów. Wykradziono bazę danych uwierzytelniania użytkowników zawierającą 31 milionów unikalnych rekordów, a sama strona nie działa, bo jednocześnie… zmaga się z atakiem DDoS.

Gigawyciek Danych Baza 31 Mln Uzytkownikoacutew W Rekach Hakeroacutew 5980d2d, NEWSFIN

fot. Sharaf Maksumov / / Shutterstock

Czym w ogóle jest Web Archive/Internet Archive/Web Machine? Najprościej mówiąc, jest to strona, która gromadzi mnóstwo wersji wszystkich innych stron internetowych z przeszłości. To tam możesz zobaczyć, jak wyglądały główne polskie (i oczywiście nie tylko) portale informacyjne 3, 5 czy 15 lat temu. Jest gigantycznym źródłem historii internetu oraz wiedzy. 

Stworzył ją w 1996 roku programista Brewster Kahle. Dziś Web Archive zawiera ok. 700 miliardów zasobów internetowych, książek, gier i filmów. Niestety, od czasu ataku hackerskiego nie można się tam dostać.

Do ataku prawdopodobnie doszło w ostatnich dniach września. Atakującym udało się dotrzeć do modyfikacji treści samego serwisu web.archive.org – odwiedzający widzieli popup w JavaScript, który mówił:

Czy kiedykolwiek czułeś, że Internet Archive jest zbudowany z patyków i jest stale na skraju katastrofalnego naruszenia bezpieczeństwa? To się właśnie stało. Zobacz 31 milionów z was na HIBP!

Niestety, haker wykradł też i udostępnił w sieci 6-gigabajtowy plik. Ta baza danych zawiera informacje uwierzytelniające zarejestrowanych członków, w tym ich adresy e-mail, nazwy ekranowe, znaczniki czasu zmiany hasła, hasła zaszyfrowane za pomocą Bcrypt i inne dane wewnętrzne. Chodzi nawet o 31 milionów unikalnych adresów e-mail. 

To jeszcze nie wszystko. Jak informuje serwis Bleeping Computer, 9 października Internet Archive padło ofiarą ataku DDoS, za który przyznała się grupa hakerów-aktywistów BlackMeta. Grupa ta twierdzi, że przeprowadzi kolejne ataki.

Mimo że Internet Archive zmaga się jednocześnie z naruszeniem bezpieczeństwa danych i atakami DDoS, nie uważa się, aby te dwa ataki były ze sobą powiązane.

Z atakiem próbuje walczyć twórca Web Archive Brewster Kahle, jednak póki co wciąż ponawiane ataki powodują, że strona jest niedostępna dla użytkowników.

oprac. KWS

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *