„Wkrótce prowadzenie firmy nie będzie możliwe bez księgowego i działu informatycznego” – komentują uczestnicy konsultacji w sprawie wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Cykl spotkań organizuje Ministerstwo Finansów. Udział w nich biorą informatycy wdrażający rozwiązanie do systemu, przedstawiciele największych firm w Polsce, pracownicy biur rachunkowych oraz przedsiębiorcy.
Pierwotnie Krajowy System e-Faktur (KSeF) miał obowiązywać dla czynnych podatników VAT od 1 lipca 2024 r. Jednak w połowie stycznia resort poinformował o przełożeniu terminu wejścia w życie przepisów. Nowa data zostanie podana po zakończeniu audytu. Obecnie, od 16 lutego w Ministerstwie Finansów ruszyły konsultacje dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jak podkreślił Marcin Łoboda, szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), rozpoczęcie spotkań nie oznacza, iż prace dotyczące rozwiązań prawnych i funkcjonalności systemu zaczynają się od początku.
Przeczytaj także
Rewolucja w fakturach. Co zmieni KSeF?
Podczas pierwszego spotkania w Ministerstwie Finansów poruszone zostały kwestie dotyczące bezpieczeństwa i wydajności. W trakcie technicznego spotkania padło wiele pytań dotyczących praktycznych aspektów. Z jednej strony przedstawiciele średnich i dużych firm, które wystawiają nawet po kilka tysięcy dokumentów sprzedażowych dziennie, pytają o to jak będzie wygląda wysyłka paczek faktur.
ReklamaZobacz takżeMasz firmę? Sprawdź Konto Firmowe Godne Polecenia: 0 zł za otwarcie i prowadzenie, bez warunków, bezterminowo, ale z bonusami do 2400 zł.
Z drugiej strony są mikro i małe firmy. „Wkrótce prowadzenie firmy nie będzie możliwe bez księgowego i działu informatycznego” – komentują uczestnicy konsultacji. Pojawiały się również głosy, że zbyt duża liczba obowiązków dla np. JDG (jednoosobowych działalności gospodarczych) "zabija ducha przedsiębiorczości".
Przedstawiciele firm zgłaszali również "potrzebę uruchomienia portalu na kształt forum wsparcia technicznego. Szczególnie istotna byłaby możliwość publicznego sygnalizowania problemów technicznych, które osiągają wysoki poziom poparcia innych programistów. Tym samym sygnały te powinny być słyszane i komentowane przez twórców KSeF".
Kiedy nowa data wejścia w życie KSeF?
W trakcie konsultacji pojawiły się również głosy, aby resort wziął pod uwagę terminy wdrożenia, aby nie dublowały się z JPK-CIT – planowany termin wejścia w życie do 1 stycznia 2025 r. Przedstawiciele spółek informowali, że we wdrożenie obu projektów – JPK-CIT i KSe-F często zaangażowane są te same zespoły osób.
Zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez resort, w drugiej połowie marca br. (najprawdopodobniej 18 marca) podane zostaną podsumowania konsultacji. Następnie Ministerstwo Finansów wskaże nową datę wejścia w życie obowiązkowego KSeF-u na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku.
DF